Vladimir Putin opět v roli dobrodruha. Tentokrát se potápěl k vraku plachetnice

Ruský prezident Vladimír Putin se ponořil. Tentokrát nikoli do svých státnických myšlenek, ale na dno moře, konkrétně Finského zálivu v Baltském moři. Našel tam nejen koráb ruské flotily, který se potopil v 19. století, ale také novou inspiraci a poučení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin v batyskafu při ponoru k lodi ve Finském zálivu

Ruský prezident Vladimir Putin v batyskafu při ponoru k lodi ve Finském zálivu | Zdroj: ČTK

Vladimír Putin tentokrát nemusel předstírat, že potopenou ruskou plachetnici našel čirou náhodou jako před časem amfory v Černém moři.

Loď carské flotily Oleg našli potápěči Ruské zeměpisné společnosti v hloubce asi 60 metrů u ostrova Gogland. Prezident, jinak také patron geografů, byl podmořskými výjevy překvapený:

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém dobrodružném podniku Vladimira Putina informoval zahraniční zpravodaj ČRo Martin Dorazín

„Všechno tam bylo dobře vidět, loď se zachovala prakticky celá, ale nejvíc mě překvapila práce potápěčů. V hloubce 50 metrů teplota klesá ke třem stupňům, všechno tam vypadá trochu jinak, objekty jako by měly jiný rozměr. Potápěči jsou velmi odvážní lidé,“ zjistil při pohledu z batyskafu Putin.

A přímo na břehu své zážitky z Neptunovy říše zobecnil: „Celá tato výzkumná práce je velmi důležitá, protože vyvolává zájem o historii naší vlasti včetně jejích tragických stránek. To činí naše vědomosti o dějinách hlubšími a objektivnějšími.“

Na dně Finského zálivu leží asi tři sta vraků z různých válek, bouří a katastrof. Jejich výzkumu se ale Rusové začínají systematicky věnovat až v posledních letech. Podmořskému bádání dosud překážely zákony a existence takzvaných zakázaných a veřejnosti nepřístupných zón.

Jednou z nich je i ostrov Gogland, u jehož břehů se prezident Putin potápěl. „Nevidím vážnější překážky, proč bychom ostrov neměli veřejnosti turisticky zpřístupnit. Myslím si, že je to možné,“ řekl prezident.

Vladimir Putin se z podmořského světa vrátil v dobrém rozmaru a Ruské zeměpisné společnosti slíbil další peníze na výzkum dna Finského zálivu.

Martin Dorazín, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme