Putin podpořil Lukašenka a slíbil miliardy. ‚Musíme se držet blíž staršího bratra,‘ řekl běloruský prezident

Ruský prezident Vladimir Putin dal najevo podporu běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, který doma čelí největším protestům od svého nástupu k moci před 26 lety. Šéf Kremlu Lukašenkovi při setkání slíbil, že Rusko poskytne jeho zemi úvěr ve výši 1,5 miliardy dolarů (33,7 miliardy korun). Řekl také, že situaci si musejí vyřešit sami Bělorusové bez tlaku zvenčí, čímž měl na mysli podporu vyjadřovanou západními zeměmi běloruské opozici.

Soči (Aktualizováno: 21:01 14. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin znovu vyjádřil podporu svému běloruskému protějšku Alexandru Lukašenkovi | Foto: Sputnik / Alexei Druzhinin / Kremlin | Zdroj: Reuters

Podle mluvčího Kremlu je důležitým výsledkem jednání odsun ruských policejních záloh od hranic Běloruska.

Protesty v Bělorusku vypukly po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, po nichž úřady vyhlásily vítězem Lukašenka. Opozice to považuje za podvod a výsledek voleb neuznala ani EU. Každou neděli se podle odhadů opozice i novinářů v Minsku protestů účastní na 100 tisíc lidí, kteří přes tvrdé zákroky bezpečnostních sil dál žádají odchod Lukašenka a nové volby.

V Minsku opět protestují stovky žen. Bezpečnostní složky demonstrace brutálně potlačují

Číst článek

Jsme pro to, aby sami Bělorusové, bez napovídání a tlaku zvenčí, klidným způsobem a dialogem projednali tuto situaci a dospěli ke společnému řešení, řekl v Soči svému běloruskému protějšku ruský prezident Putin.

Zřetelně tím kriticky mířil na podporu vyjadřovanou v evropských metropolích opozici. Není však jasné, zda mělo jít i o pobídku, aby autoritářský běloruský vůdce přistoupil na dialog s oponenty. Lukašenko dialog totiž doposud rozhodně odmítá s tím, že nebude jednat s ulicí. Místo toho nechává brutálně zatýkat demonstranty a opoziční předáky vězní nebo vyhání ze země.

'Osobně děkuji'

Lukašenko Putinovi za podporu projevil velkou vděčnost. Zachoval jste se velmi čestně, lidsky, proto vám osobně děkuji, i všem Rusům, všem těm, kdo byl pro to podpořit nás v tomto povolebním období, prohlásil. Řekl také, že poslední události nám ukázaly, že se musíme držet blíž našeho staršího bratra a spolupracovat ve všech otázkách, včetně ekonomiky.

Rusko vysílá elitní výsadkářské divize na cvičení do Běloruska. ‚Vrátí se domů,‘ zdůraznilo ministerstvo

Číst článek

Vysvětlení proč policie lidi zatýká jen kvůli účasti na demonstracích a tvrdě jsou pronásledováni opoziční vůdci, v Soči nezaznělo.

Putin podal Lukašenkovi pomocnou ruku. Dohodli jsme se, že Rusko v této obtížné chvíli poskytne Bělorusku státní půjčku 1,5 miliardy dolarů, a my to splníme, oznámil podle agentury TASS. Dodal, že o poskytnutí úvěru už jednají ministři financí.

Vůdkyně opozice Svjatlana Cichanouská ale Putinovi vzkázala že tuto půjčku Bělorusové splácet nebudou. Doufám, že si Putin uvědomuje, že splácet tento úvěr bude muset Lukašenko, nikoli náš lid, napsala Cichanouská, jež podle mínění velké části Bělorusů volby vyhrála a kterou úřady výhrůžkami donutily utéct do Litvy.

Ochotu podpořit Lukašenka dal Putin už najevo tím, že na jeho žádost vytvořil ruskou zálohu pořádkových sil, jež by měla být v sousední zemi nasazena, ale jen v nezbytně nutném případě. I když Putin vyjádřil předpoklad, že tento případ nenastane, obavy z ruské intervence k záchraně posledního diktátora v Evropě, jak se Lukašenkovi přezdívá, trvají.

Protestující začínají být unavení, na to Lukašenko spoléhá. Putin ho má ale v šachu, míní expert

Číst článek

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov po jednání novinářům oznámil, že významným výsledkem setkání prezidentů je dohoda o tom, že od běloruských hranic se tyto připravené zálohy ruských bezpečnostních sil nyní stáhnou.

Otazníky vyvolala i nynější účast jednotky ruské elitní výsadkářské divize na společném vojenském cvičení v Bělorusku zaměřeném na boj proti terorismu. Putin ujišťoval, že se všichni - kolem 300 vojáků a 70 kusů bojové a speciální techniky - po manévrech vrátí do Ruska.

Bál se pohlcení

Peskov důrazně odmítl názory, že Rusko podporuje Lukašenka, aby mohlo v Bělorusku zřídit své vojenské základny. O tom se (dnes) nejednalo, řekl.

Šéf Kremlu za svou podporu zjevně očekává vstřícnější postoj Lukašenka k prohloubení integrace obou zemí. Rusko bude i nadále dodržovat všechny naše dohody, včetně dohod vyplývajících ze smlouvy o svazovém státě a dohodě o kolektivní bezpečnosti, naznačil diplomaticky ruský prezident.

Putin usiluje o užší vazby s Běloruskem v rámci svazového soustátí dlouhodobě. Lukašenko to dosud odmítal a obviňoval Moskvu, že chce Bělorusko pohltit. Jeho současná pozice je ovšem oslabená právě kvůli protestům proti výsledkům prezidentských voleb.

Putin také nazval logickým, aktuálním a účelným návrh Lukašenka na změnu běloruské ústavy. Lukašenko vyjádřil ochotu uspořádat nové volby hlavy státu až po schválení úprav v základním zákonu země. Opozice s potřebou ústavní reformy sice souhlasí, ale požaduje, aby jí předcházela Lukašenkova demise.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme