Erdogan a Putin se sešli kvůli konfliktu v Sýrii. Shodli se, že v Idlibu vznikne demilitarizovaná zóna

Ukončení konfliktu v Sýrii a vyplnění mocenského vakua po odchodu amerických vojáků. To bylo hlavním tématem středečního jednání prezidentů Ruska a Turecka. Bezprostředním důvodem rozhovorů Vladimíra Putina a Recepa Tayyipa Erdogana je bezpečnostní situace v provincii Idlib a pokračující útoky zbytku teroristů. Rusko hodlá kvůli řešení syrské krize uspořádat schůzku se zástupci Turecka a Íránu, uvedl Kreml.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůzka ruského prezidenta Putina s jeho tureckým protějškem Erdoganem. | Zdroj: Reuters

Schůze se má konat se má v nejbližší době, řekl Putin v Moskvě při setkání se svým tureckým protějškem. Společně jednali o řešení konfliktu v Sýrii po chystaném stažení amerických vojáků.

Oba mluvili mimo jiné o tom, jak společně stabilizovat situaci v severosyrském Idlibu ovládaném radikálními islamisty. V oblasti by podle nich měla vzniknout demilitarizovaná zóna.

Kurdové nechtějí bezpečnostní zónu na severu Sýrie. ‚Turecko není neutrální,‘ tvrdí

Číst článek

Turecko chce od svých hranic vytlačit kurdské jednotky YPG, které dosud mají podporu Spojených států. S poukazem na vazby na Stranu kurdských pracujících (PKK) ale Ankara považuje YPG za teroristickou organizaci.

Rusko chce podle Putina navázat dialog s vládou v Damašku i se zástupci Kurdů.

Zlepšení vztahů

Moskvu a Ankaru spojil konflikt v Sýrii, přestože jejich postoje nejsou zcela shodné. Turecko chce vytvořit bezpečnostní pásmo na syrském území do hloubky 32 kilometrů. Rusko zdůrazňuje, že syrská vláda musí postupně obnovit kontrolu nad územím celého státu.

Američané se začali stahovat ze Sýrie. Podrobnosti o odsunu kvůli bezpečnosti chybí

Číst článek

Erdogan letos do Moskvy přiletěl poprvé. Před třemi lety způsobilo sestřelení ruské stíhačky tureckým letectvem roztržku mezi oběma zeměmi, vztahy se ale od té doby výrazně zlepšily. Vladimir Putin oslovil Recepa Erdogana slovy „pane prezidente, drahý příteli“ a ocenil jeho zásluhy na rozvoji turecko-ruského obchodu.

mdo, sch, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme