Rusko úspěšně otestovalo novou nadzvukovou superzbraň. ‚Je to velký okamžik,‘ reagoval Putin

Rusko oznámilo, že úspěšně vyzkoušelo novou superzbraň - raketový systém Avangard. Jeho křídlatá bojová část dosahuje nadzvukové rychlosti. Pokyn k odpálení dal osobně ruský prezident Vladimír Putin. Manévrující střela nakonec zasáhla cíl na Kamčatce, uvedla agentura TASS s odvoláním na vyjádření Kremlu.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin během testování nové superzbraně v Moskvě. | Foto: Mikhail Klimentyev | Zdroj: Reuters

„Putin dorazil do řídicího střediska a vydal rozkaz přistoupit ke zkouškám,“ uvedl Kreml podle agentury TASS.

„Raketu odpálila jednotka raketových vojsk strategického určení ze základny Dombarovskij na cíl na polygonu Kura v Kamčatském kraji. Během letu hyperzvukovou rychlostí okřídlená část uskutečnila vertikální a horizontální manévry a v určené době zasáhla cíl,“ dodala.

Na Ukrajině skončil výjimečný stav. Kyjev ho vyhlásil po incidentu v Kerčském průlivu

Číst článek

Program letových zkoušek tím byl splněn, což umožňuje „ve stanovené době“ přijmout Avangard do výzbroje.

Vývoj zbraně začal v roce 2004 a raketa odpálená ze základny Dombarovskij v Orenburské oblasti dopadla na šest tisíc kilometrů vzdálenou střelnici Kura na Kamčatce. Putin prohlásil, že jde o vynikající dárek Rusku k novému roku. Raketa je podle něj nezranitelná, schopná překonat všechny existující i budoucí systémy obrany potenciálního protivníka.

Putin později na jednání vlády prohlásil, že ruské ozbrojené síly začnou novou mezikontinentální střelu dostávat od příštího roku. „Je to velký okamžik v životě ozbrojených sil a v životě země. Rusko získalo nový typ strategické zbraně,“ prohlásil podle agentury Reuters.

Raketa Avangard má podle Putina mezikontinentální dosah a může letět v atmosféře dvacetinásobně rychleji než zvuk. Přitom dokáže během letu k cíli měnit směr i výšku, čímž je „naprosto nezranitelná“ jakýmikoli prostředky protivzdušné obrany, včetně raketových systémů.

Navíc je Avangard navržen s využitím nových kompozitních materiálů, takže vydrží teploty dosahující až 2000 stupňů Celsia, jež mohou vzniknout při průletu atmosférou hypersonickou rychlostí, vylíčil ruský prezident letos v létě.

Základna Dombarovskij v Orenburgské oblasti bývá také označována jako kosmodrom Jasnyj.

Ruský prezident Vladimir Putin během testování nové superzbraně v Moskvě. | Foto: Mikhail Klimentyev | Zdroj: Reuters

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme