Putin v televizním projevu oznámil ‚speciální vojenskou operaci‘ na východní Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek ráno oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, uvedly agentury. Putin prohlásil, že mu jde o demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny. Moskva prý nemůže tolerovat hrozby, které přicházejí z Ukrajiny a cílem operace bude ochrana lidských životů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Putin prohlásil, že mu jde o demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny (ilustrační foto). | Zdroj: Reuters

„Okolnosti od Ruska vyžadují rozhodné kroky," řekl ve čtvrtek ráno Putin v televizním projevu. Rusko podle svého nemá v plánu okupaci ukrajinských území a nedopustí, aby se na Ukrajině objevily jaderné zbraně.

Rusko útočí na Ukrajinu z Běloruska i Krymu. Kyjev oznámil, že dosud přišel o čtyři desítky vojáků

Číst článek

Zároveň varoval, že na jakýkoliv pokus ze zahraničí zasahovat do jednání Kremlu Rusko okamžitě odpoví. „Spravedlnost a pravda je na ruské straně,“ prohlásil šéf Kremlu s tím, že veškerá odpovědnost za možné krveprolití bude plně a zcela v odpovědnosti ukrajinského režimu.

Ve středu Putina požádali lídři východoukrajinské separatistické Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, aby jim pomohl odvrátit „agresi ze strany ukrajinské armády“.

Ukrajině vzkázal, že kroky Ruska nesouvisí s narušováním jejích zájmů, ale s její ochranou před těmi, „kdo z ní udělali rukojmí“.

Šéf Kremlu v pondělí uznal nezávislost obou odštěpeneckých území na východě Ukrajiny a podepsal s nimi smlouvy o přátelství a spolupráci. Nevyloučil možnost vojenského zásahu, bude-li o to požádán. V úterý také ruští zákonodárci dali Putinovi souhlas s nasazením vojáků v zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme