Ruská Státní duma v prvním čtení schválila Putinem navržené ústavní změny. Jednohlasně a beze změn

Ruská Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, v prvním čtení jednomyslně schválila návrh zákona o ústavních změnách, který před dvěma týdny nečekaně předložil prezident Vladimir Putin. Ve čtvrtek o tom informovala agentura TASS. Ústavní změny mají nynějšímu prezidentovi podle jeho kritiků zajistit kontrolu nad ruskou politikou i po roce 2024, kdy mu skončí nynější prezidentský mandát.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladiir Putin, ilustrační fotka. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Putinem navržená novela ústavy, kterou budou kromě poslanců a senátorů v referendu schvalovat Rusové, zahrnuje rozšíření pravomocí parlamentu a ústavního soudu, zákaz vysokým státním představitelům mít cizí občanství či povolení k pobytu v cizině nebo zakotvení nadřazenosti ruského práva nad mezinárodními dohodami a úmluvami.

Ruská vláda nečekaně rezignovala. Medveděv řekl, že chce Putinovi uvolnit prostor ke změně ústavy

Číst článek


Podle nových pravidel by ruský prezident také nemohl zastávat nejvyšší funkci více než dvakrát (Putin je nyní v prvé polovině svého čtvrtého prezidentského období). Ústavně zakotveno má být také povinné zvyšování důchodů, jakož i to, že minimální mzda nemůže být nižší než životní minimum.

Zákon byl ve čtvrtek přijat jednomyslně. Pro jeho schválení se vyslovilo 432 poslanců, proti nebyl nikdo – zbylých 18 poslanců se hlasování nezúčastnilo. V úterý 11. února by Státní duma měla projednat novelu ve druhém čtení.

V souladu s Putinem

Předseda dumy Vjačeslav Volodin po hlasování vyjádřil přání, aby novela prošla i druhým čtením beze změn tak, jak ji navrhla hlava státu. Pozměňovací návrhy týkající se například důchodů, pravomocí centrální banky či státní ideologie a postavení ruského národa hodlají v únoru podat poslanci komunistů a Spravedlivého Ruska. Tyto strany sice formálně patří k opozici, fakticky ale hlasují v souladu s přáním Putinova režimu.

V reakci na ohlášenou ústavní novelizaci podala demisi vláda dlouholetého premiéra Dmitrije Medveděva, kterého na postu šéfa kabinetu nahradil Michail Mišustin. Analytici kroky hlavy státu považují za signál změny poměru sil v nejvyšší ruské politice a rovněž za odraz snahy Putina udržet si vůdčí roli i po roce 2024, kdy mu vyprší současný mandát.

Proti navrženým změnám ústavy v neděli demonstrovaly v Moskvě stovky lidí. Podle nich si současná hlava státu novelou snaží zajistit kontrolu nad ruským politickým systémem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme