Putin jezdí obrněným vlakem. Na rozdíl od letadla může své cesty tajit

Ruský prezident Vladimir Putin zhruba od začátku války na Ukrajině pro své cesty využívá obrněný vlak. S odvoláním na nejmenovaného Putinova známého o tom napsal ruský investigativní portál Dosje založený kritikem Kremlu Michailem Chodorkovským. Tento způsob dopravy Putinovi do velké míry umožňuje cesty tajit, uvádí portál. Zatímco sledování letů prezidentské letky umožňují různé nástroje, v případě vlaků osobní dopravy takové možnosti nejsou.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Vlak, kterým cestuje Putin, se přitom od běžných souprav ruských drah na první pohled příliš neliší. Stejně jako jiné vlaky je šedivý s červeným pruhem. Vagony používané Putinem jsou ale obrněné.

Nabídka mírových jednání je od Kremlu mystifikace, upozorňuje bývalá zpravodajka v Moskvě

Číst článek

Vlak má údajně na kolejích prioritu a přizpůsobují se mu jízdní řády. Součástí soupravy je podle webu Putinův vůz s ložnicí a pracovnou, vůz pro doprovod a vagon pro utajovanou komunikaci. Hodnota vlaku podle investigativního portálu převyšuje miliardu rublů, tedy 300 milionů korun.

„Vlak může vyjet spontánně, bez ohlášení. Po začátku války, na přelomu února a března začal (Putin) velmi často používat vlak, hlavně při cestách do své rezidence ve Valdaji (asi 400 kilometrů severozápadně od Moskvy),“ sdělil portálu jeho nejmenovaný zdroj.

Obrněným vlakem z bezpečnostních důvodů cestuje také lídr Severní Koreje Kim Čong-un. Stejný způsob dopravy zvolil už jeho otec Kim Čong-il.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme