Vladimir Putin vyrazil na přírodovědnou misi. Zachraňuje vzácné jeřáby

Ruský prezident Vladimir Putin podnikl další přírodovědnou misi ve snaze vylepšit svůj obraz na veřejnosti. Tentokrát se stal členem expedice na záchranu vzácného druhu sibiřských jeřábů. Propagační akce se stala hitem ruského internetu a terčem sarkasmu ruských blogerů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin se chystá k letu při němž v motorovém rogalu vede hejno jeřábů | Zdroj: Reuters

Po uspávání tygra střelbou v divoké přírodě, značkování medvědů nebo hašení požáru z letadla se Vladimir Putin tentokrát představil národu v roli zachránce ohroženého ptactva na Jamale.

Coby pilot motorového rogala se stal hlavním vůdcem hejna jeřábů, kteří vyrostli v zajetí a měli by se přesunout do zimoviště ve střední Asii. Hlavní let se - už pod vedením expertů - odehraje v polovině září. Prezident absolvoval celkem tři lety. Během jednoho se sám seznamoval s rogalem a potom trénoval ohrožené ptactvo. Poprvé ho, jak se ukázalo, následoval jen jeden jeřáb.

Potom se jich připojilo pět, což sarkasticky naladěné publikum ruské blogosféry části ruských médií rozhodně neváhalo zdůraznit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším dobrodružném počinu Vladimira Putina informovala zahraniční zpravodajka Lenka Kabrhelová

Vědci nicméně zdůrazňují, že to úspěch je. Agentura Interfax například oslovila šéfku Euroasijské pracovní skupiny pro jeřáby Jelenu Iljašenkovou. Ta říká, že jeřábi jsou velice tvrdohlaví a že ruský prezident má vlastně štěstí, že za ním vyrazil byť jen jeden jediný.

Podle vědců jde skutečně o seriózní vědecký experiment. Hájí i to, že v čele hejna letí samotný prezident. Tento fakt totiž podle nich může přitáhnout pozornost ruské veřejnosti k celému programu. Dokonce má i ukázat, že ruské vedení se stará a zajímá o přírodu.

Kritici však tvrdí, že je to jen snaha zviditelnit se a že Rusko má opravdu obrovské problémy s ekologií, jimž se často pozornost nevěnuje.

Blogeři i média se baví na prezidentův účet

Zprávy o další z řady akcí, jejichž cílem je podle politologů vylepšit obraz prezidenta na veřejnosti, rozpoutaly v Rusku vlnu vtipů a komentářů. Mnohé připomínají předchozí expedice, zejména tu, kdy prezident objevil na dně moře vzácné amfory, které ale - jak se později ukázalo - nastražili na místo archeologové.

Putinovy kousky mu u části publika rozhodně popularitu přináší, někteří oceňují jeho „macho“ pozici, které se snaží dosáhnout. Stále více lidí jej za to ale kritizuje a dělá si jej legraci.

Celý ruský internet je nyní plný vtipů na téma prezident a jeho převlek za jeřába. Prezident navíc letěl v bílé kombinéze, což je barva ruského protestu.

O celé akci se ale mluvilo ještě předtím, než Putin v rogalu vzlétl. Ze svého místa totiž byla odvolána šéfredaktorka magazínu Kolem světa, nejstaršího ruského cestopisného časopisu, která odmítla na expedici poslat zvláštního zpravodaje. Podle ní pak následoval spor s vedením časopisu, který je oficiálním partnerem geografické společnosti, již vede Vladimir Putin.

Lenka Kabrhelová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme