Putin mluvil se Si Ťin-pchingem. Chystá se na olympiádu do Číny, odmítl politizaci sportu
Ruský prezident Vladimir Putin v úvodu středečního videorozhovoru se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem odmítl politizaci sportu a uvedl, že se chystá v únoru příštího roku zúčastnit slavnostního zahájení zimních olympijských her v Pekingu. Informovala o tom agentura TASS. Některé západní země nedávno oznámily diplomatický bojkot nadcházející olympiády kvůli porušování lidských práv v Číně.
„Počítám s tím, že v únoru příštího roku se konečně budeme moci setkat v Pekingu osobně. Jak jsme se dohodli, budeme spolu jednat a poté se zúčastníme slavnostního zahájení zimních olympijských her,“ prohlásil šéf Kremlu.
‚Za své chybné kroky zaplatí.‘ Čína kritizuje Británii, Austrálii a Kanadu za diplomatický bojkot olympiády
Číst článek
Putin se v souvislosti s olympiádou zvlášť věnoval politizaci sportu, poznamenala agentura TASS.
„Vždy se navzájem podporujeme v otázkách mezinárodní sportovní spolupráce, včetně odmítání jakýchkoliv pokusů o politizaci sportu a olympijského hnutí,“ citovala agentura ruského prezidenta. Si Ťin-pching, který šéfa Kremlu označil za „starého přítele“, uvedl, že se na únorové setkání těší.
Diplomatický bojkot
Zimní olympijské hry začínají v Pekingu 4. února a některé západní země tento měsíc uvedly, že oproti zvyklostem nevyšlou na olympiádu žádné vládní představitele.
Spojené státy vyhlásily diplomatický bojkot pro hry v Pekingu. Důvodem je porušování lidských práv v Číně
Číst článek
Ke Spojeným státům, které tento záměr oznámily jako první, se přidala Velká Británie, Austrálie a Kanada. Diplomatický bojkot zdůvodňují porušováním lidských práv v Číně, mimo jiné v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Peking tyto iniciativy odsuzuje jako politizaci sportovního klání a pohrozil protiopatřením.
Prezidenti Ruska a Číny ve středu mají podle úterního vyjádření Kremlu jednat mimo jiné o napjaté situaci v Evropě nebo o tom, co Putinův mluvčí Dmitrij Peskov nazval „agresivní rétorikou NATO a Spojených států“.
Jednání se odehrává v době zvýšeného napětí mezi oběma zeměmi a Západem. Čína je pod tlakem kvůli nedodržování lidských práv a Rusko nyní kvůli zvyšování vojenských jednotek u hranic s Ukrajinou. Moskva partnerství s Pekingem využívá k vyvážení vlivu USA a zároveň s Čínou uzavírá lukrativní dohody, zejména v energetice, poznamenala agentura Reuters.