Vládní koalice v Německu je po volbách velkou neznámou

Německé parlamentní volby postavily před politiky těžko řešitelnou úlohu - sestavit vládu ze vzájemných předvolebních odpůrců. Možností je přesto několik. Která nakonec zvítězí, je zatím těžké předvídat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

německý Bundestag | Foto: Bundestag.de

Vládu chtějí sestavovat obě hlavní strany: vítězná Unie i o prsa poražená SPD. "Musíme zabránit ochromení země," zdůvodňuje Angela Merkelová, proč by to měla být právě ona. Koalice CDU/CSU, FDP a Zelených by měla dohromady 337 hlasů, tedy 30 nad potřebnou většinu.

"Chceme vládnout s Gerhardem Schröderem jako kancléřem, protože si uvědomujeme odpovědnost za sociální a demokratickou politiku této země," namítá předseda SPD Franz Müntefering. Koalici v barvách semaforu by kromě Zelených vytvořili i s FDP. Tato vláda by měla 334 křesla v Bundestagu.

I když velké strany mají jak se zdá jasno, ty malé odmítají spolupracovat. "Už před volbami jsme řekli, koho chceme podpořit - CDU, abychom ukončili rudo-zelenou mizérii," odmítá koalici generální tajemník FDP Dirk Niebel.

Joschka Fischer zase nevstoupí do vlády v barvách jamajské vlajky s Angelou Merkelovou v čele. Zbývá tedy velká koalice, nebo opět nové volby.

Se zadostiučiněním sleduje situaci levicově-postkomunistký blok. "Bylo to jako absurdní divadlo a my se postaráme, aby to bylo ještě napínavější," slibuje Oskar Lafontain, bývalý zneuznaný předseda SPD.

Nový Spolkový sněm se musí sejít do 30 dnů po volbách, tedy nejpozději 18. října. Na návrh prezidenta by měl zvolit absolutní většinou nového kancléře. Lhůta, do kdy se má volba konat, ale není stanovena, a strany se tedy mohou i měsíce dohadovat, kdo jím bude.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme