Vládní krize na Slovensku by mohla přerůst v předčasné volby

Hlasy volající po předčasných volbách na Slovensku sílí. Rozhodnutí tří vládních partnerů vypovědět koaliční dohodu s Aliancí nového občana mnohé poslance pobouřilo. Především spolupráci s částí kritiků Pavla Ruska považují za zcela nestandardní řešení. Někteří žádají, aby Dzurinda spojil nejbližší hlasování o zákonech s vyslovením důvěry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikuláš Dzurinda | Foto: Jan Rosenauer

Nejen Ruskova skupina, ale i mnozí politologové si myslí, že jde o neférový krok. Například podle Miroslava Kusého může jít o osobní vztahy, ale je při tom třeba respektovat určitá demokratická pravidla.

Koalice se v budoucnu musí v parlamentu spolehnout na deset nezávislých poslanců. Z jejich řad už zaznívají hlasy, že by raději akceptovali předčasné volby. Ty kategoricky žádají komunisté. Hlasování o důvěře kabinetu považuje za čisté řešení také HZDS.

Skupina poslanců kolem šéfa ANO Pavla Ruska tvrdí, že do opozice odejít nechce. Podporu kabinetu odmítá, ale o spolupráci se chce dohodnout podle jednotlivých zákonů.

Renata Havranová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme