Vládní síly a syrští rebelové se navzájem obviňují z narušování příměří

V Sýrii od rána trvá klid zbraní prosazený mezinárodním společenstvím. Příměří potvrzuje vláda i rebelové, obě strany se ale navzájem obviňují z jeho porušování. Objevily se nepotvrzené zprávy o prvních incidentech. Vládní vojáci dnes údajně zastřelili celkem tři muže ve městech Idlib a Hamá, tvrdí syrští rebelové. Armáda zase hlásí smrt důstojníka při pumovém útoku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští povstalci

Syrští povstalci | Zdroj: ČTK

„V zásadě opravdu platí, že příměří pořád trvá. Musíme to brát trochu v nějaké delší časové perspektivě. Když si uvědomíme, že v uplynulých týdnech nebylo dne, aby nezahynulo několik desítek lidí, tak dnešek je opravdu na syrské poměry posledního roku mimořádně klidným dnem,“ myslí si blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

K prvnímu incidentu, který příměří narušil, došlo podle dostupných informací tak, že mladý muž hledaný syrskou bezpečností pro spáchané zločiny nezastavil na kontrolním stanovišti a následně byl zastřelen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček a Oldřich Pospíšil z Charity Česká republika mluvili o aktuální situaci v Sýrii

Televize al-Džazíra později s odvoláním na opoziční zdroje informovala o dalších dvou mrtvých. „Je otázka, za jakých přesně to bylo okolností, zda se to vůbec stalo. Nesmíme také vyloučit možnost, že jde prostě o dezinformaci nebo o mylnou informaci, nechtěně takto šířenou,“ dodává Tureček.

Na druhou stranu zabila podle vládních médií bomba nastražená ve městě Aleppo syrského důstojníka a zranila nejméně 24 kadetů a několik civilistů. K výbuchu ovšem došlo krátce po začátku příměří a není jisté, kdy rebelové bombu nastražili. V poledne pak v syrské televizi vystoupil ministr vnitra a oznámil, že vzbouřenci, kteří nemají „krev na rukách“ se mají vzdát policii. Kromě jednotlivých incidentů ale panuje v Sýrii klid.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Marek ze zahraniční redakce Radiožurnálu se zajímá o průběh příměří mezi syrskou vládou a povstalci

Armáda s těžkou technikou přitom dál zůstává v ulicích měst. Podle syrské opozice je proto jen otázkou času, kdy se nepokoje znovu obnoví. Dokud vojáci neodejdou, nelze prý příměří považovat za opravdové a definitivní. Obě strany pak daly jasně najevo, že pokud dojde k porušení klidu zbraní, budou útok opětovat.

Příměří po více jak roce demonstrací, jejich brutálního potlačování a nakonec otevřeného boje mezi armádou a povstalci začalo platit dnes v pět hodin ráno. Vláda prezidenta Bašára Asada na klid zbraní přistoupila s výhradou, že vojensky zakročí proti případným ozbrojeným akcím „teroristů“.

Syrská opozice už proto vyzvala k novým demonstracím proti vládě. Zatím k žádným masovým protestům nedošlo, zítra je ale pátek, tedy den, který v uplynulém roce lidé v arabském světě nejčastěji volili k odporu proti svým režimům.

Syrská opozice vyzvala k novým demonstracím proti vládě

Číst článek

Protesty by mohly představovat riziko pro zachování příměří. „Myslím si, že pokud půjde pouze o demonstrace, tak se syrský režim může teoreticky snažit udržet klid a zdrženlivost, tedy že nebude zasahovat,“ říká Tureček.

Pokud ovšem režim oprávněně či neoprávněně vyhodnotí nějaký čin jako násilný, například vypálení budovy nebo střelbu poblíž demonstrace, syrská bezpečnost by incident mohla využít jako záminku k brutálnímu zásahu.

Součástí plánu mezinárodního zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana přitom je kromě zastavení bojů také svobodné vyjadřování politických názorů. I přes klid zbraní je ale momentálně jen obtížně představitelné, že by zástupci vlády a opozice usedli společně k jednacímu stolu.

Humanitární situace se zhoršuje

Více než rok trvající boje přinesly desetitisíce mrtvých a dovedly zemi k humanitární krizi. Uzavřené příměří neznamená, že se vývoj v oblasti v dohledné době skutečně změní, myslí si Oldřich Pospíšil, vedoucí oddělení humanitární a rozvojové spolupráce z Charity Česká republika, která v Sýrii působí.

Pokud by ovšem klid zbraní vydržel delší dobu, otevřely by se humanitární koridory do postižených oblastí, což by zásadně zlepšilo situaci všech potřebných lidí, dodává. Úplně nejhorší je podle Pospíšila situace v oblasti Homsu.

Syrští uprchlíci v tureckém táboře Reyhanli | Foto: ČTK/AP

„Je potřeba, aby obě bojující strany přistoupily na to, že umožní přístup jak humanitárním pracovníkům, tak samozřejmě i novinářům. Protože informovanost potom velice úzce souvisí s tím, aby mohly humanitární organizace působit bez jakýchkoliv rizik jak vzhledem k sobě, tak vzhledem k místnímu obyvatelstvu,“ vysvětluje.

Nedostatkový je v Sýrii především zdravotnický materiál a základní hygienické potřeby, chybí ale i kvalifikovaní lékaři. Pospíšil upozorňuje, že situace není špatná jen v postižených oblastech, ale také v utečeneckých táborech podél syrských hranic na území Jordánska, Libanonu a Turecka.

Před týdnem Asadova vláda povolila rozšíření spolupráce s Mezinárodním výborem Červeného kříže. „Podle zpráv, které máme, zatím k nějakému výraznému zlepšení nedošlo. Nicméně je to samozřejmě velmi dobrá zpráva, že alespoň jedna organizace už dostala oficiální povolení v oblasti pracovat. To by mohlo postupně otevřít dveře i dalším,“ doufá Pospíšil.

Jaromír Marek, Václav Pešička, Naďa Bělovská, Břetislav Tureček, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme