Vládní Svobodní podávají demisi

Rakouské vládě hrozí rozpad. Předsedkyně krajně pravicové strany Svobodných a vicekancléřka Susanne Riessová-Passerová včera večer rezignovala na své vládní i stranické funkce. Připojili se k ní ministr financí Karl-Heinz Grasser a šéf poslaneckého klubu Svobodných Peter Westenthaler. Doutnající krize ve straně se vystupňovala odkladem daňové reformy, na němž se dohodlo vedení FPÖ s koaličními lidovci, aby se ušetřily peníze na likvidaci škod po záplavách. Bývalý šéf Svobodných Jörg Haider se však proti tomu postavil a pohrozil přitom i mimořádným sjezdem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jörg Haider a Susanne Riessová-Passerová | Foto: ČTK/EPA

To však odmítla Riessová-Passerová, která varovala, že v případě svolání sjezdu odstoupí. Rakouská agentura APA napsala s odvoláním na nejmenované zdroje FPÖ, že nynější vládní koalice skončí 19. září a předčasné volby se uskuteční v listopadu. Za normálních okolností by se volby měly konat na podzim příštího roku.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme