Vládnoucí komunisté ve Vietnamu běžně zabírají rolníkům půdu. Bez náhrady

O Vietnamcích si Češi obvykle myslí, že utíkají ze své rodné země jen kvůli chudobě. Jenže Vietnam je v první řadě komunistický stát, kde neexistují nezávislá média ani internet a který kritiky režimu zavírá do vězení. Komunisté také běžně zabírají rolníkům půdu, a to bez náhrady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rýžové pole | Foto: Fritz Geller-Grimm, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5

„Všechnu půdu mi vzali. Jak mám teď žít? Farmařím od narození. Co vypěstuju, prodám. Teď jsem přišel o půdu, o naše pozemky a nemám práci já ani moje žena. Nevím, jak přežijeme,“ říká farmář Le van Dung, jehož rodina po generace hospodaří na okraji Hanoje.

A v tom je problém. Zhruba před rokem sebrala polostátní stavební firma půdu jemu a dalším čtyřem tisícům vesničanů. Teď tam staví moderní domy pro bohaté.

„Nutili nás prodat pole dost tvrdě. Ti, kteří to vzdali, dostali pár tisíc. Jenže nás, co jsme půdu odmítli vydat, vyhnali. Policii a vojsko na nás poslali."

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodajka ČRo Kateřina Procházková připomněla, jak komunistický režim ve Vietnamu dopadá na jeho obyvatele

Byty staví firma Viet Hung, která podle vietnamského zvyku nic a nikomu nevysvětluje. Na pole poslala bagry a lidi ji nezajímají. Majitelé společnosti jsou totiž napojeni na komunistickou vládu, a tak se cítí neohrožení. Proti stojí jen osamělí bojovníci.

„Musíte napsat žádost do parlamentu a poslat ji každému poslanci. S tím vám pomůžu a to video z násilného záběru půdy pověsíme na náš blog,“ říká aktivista, nazývaný pan L. Lidem pomáhá několik let.

Sám přišel o práci, když jeho zaměstnavatel – státní firma – zjistil, že píše blog a kritizuje poměry v zemi. Disidenti jako pan L. se sdružují a navzájem podporují, říká blogger Anh.

Komunisté řídí vše

„Ve Vietnamu vládne jedna strana, komunisté. Chtějí všechno kontrolovat – noviny, televizi, rádio. Jediný prostor, který zůstává částečně svobodný, je internet. Když se ale postavíme proti nějaké špíně, jako je zabírání pozemků, korupce nebo podplácení, hned nás umlčí,“ tvrdí Anh a dodává:

„Sledují nás a pronásledují nejen v běžném životě, ale na internetu. Každého z nás už někdy zatkli nebo zmlátili na policii… mnohokrát."

Ve Vietnamu podle něj řídí soudy a policii přání jedné strany a její vlády. Zpráva mezinárodní organizace Human Rights Watch uvádí, že v zemi jsou porušována práva na svobodu projevu, tisku i shromažďování. Podle OSN se situace stále zhoršuje. Málokdo na světě tomu ale věnuje pozornost.

Kateřina Procházková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme