Vládu nad Egyptem převzala dočasně armáda

Egypt bude po dnešní rezignaci prezidenta Husního Mubaraka řídit Nejvyšší vojenská rada vedená ministrem obrany Husajnem Tantávím. Velení ozbrojených sil tvrdí, že zajistí svobodné volby a co nejdříve sesadí vládu a rozpustí parlament.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moc v Egyptě získala na přechodnou dobu armáda.

Moc v Egyptě získala na přechodnou dobu armáda. | Zdroj: ČTK

„Je to precedens, protože armáda v Egyptě nikdy nevládla takhle přímo bez nějakého jasného lídra. Myslím si, že armáda sama teď hledá odpověď na to, co bude dál,“ řekla analytička Pražského institutu bezpečnostních studií Irena Kalousová.

Klíčovou roli podle ní může sehrát bývalý viceprezident Umar Sulejman, který povede přechodnou vládu. Jak dodala, je ovšem otázka, co bude armáda po sesazení vlády a rozpuštění parlamentu chtít nastolit. Soudí, že armáda nebude připravena tak demokratický režim, jak si lidé přejí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diskuse o možném vývoji v Egyptě po převzetí moci armádou v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

Arabista Štěpán Macháček se obává, že armáda se později nebude chtít jednoduše vzdát své moci a umožnit přechod k demokracii, po kterém lidé touží. S tím se ztotožňuje také blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

„Režim svým způsobem zůstává, on byl vždycky vojenský. Tím, že odešel prezident Mubarak, je to jedna etapa, ale myslím si, že to ještě není výhra pro lidi, kteří toužili po změnách,“ řekl Štěpán Macháček.

Podpora Muslimskému bratrstvu, přestože je stále silná, podle něj v poslední době klesla. Hrozba nástupu islamistů k moci byl podle jeho slov jedním z nástrojů, jak se Mubarakův režim držel.

„Hrozil nebezpečím, že pokud nebude fungovat on, tak hrozí reálné nebezpečí islamistů. Takhle to prodával Evropě a Američanům a ti to takhle chápali. Dneska je ale úplně jiná doba , než byla v 60. a 70. letech, dneska je i Muslimské bratrstvo poměrně konsolidované uskupení, které má šanci se přetvořit v politickou stranu. Myslím si, že doba ideologií, včetně radikálních islámských, je pryč,“ uvedl Štěpán Macháček.

Tři možné scénáře

Z pohledu Američanů se podle zpravodaje Českého rozhlasu ve Spojených státech Víta Pohanky rýsují tři možné scénáře vývoje v Egyptě.

Jeden, z pohledu Američanů žádoucí, je podle Víta Pohanky, turecký model, kde by byla u vlády nějaká politická strana, byť třeba zaměřená na islám, ale armáda by poskytovala určitý garant toho, že nepadne a že se k moci nedostanou radikální islamisté.

Druhý, nežádoucí, scénář je, že se k moci dostanou radikální islamisté. Třetí scénář je takový, že v Egyptě může být jakákoliv vláda, ale že se Spojené státy musejí připravit na riziko, že už nikdy nebudou mít takový vliv, jaký měli za vlády prezidenta Mubaraka.

Irena Kalousová považuje za nepravděpodobnější scénář ten třetí s tím, že v Egyptě bude méně prozápadní vláda, než byla.

Vít Pohanka, Břetislav Tureček, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme