Připomínka dobytí i šarvátky a útoky. Jeruzalémem prošel Vlajkový pochod, Palestinci protestovali

Šarvátky a menší útoky, ale také menší nepokoje, než se očekávalo. Taková skončil takzvaný Vlajkový pochod, který ve čtvrtek prošel Jeruzalémem. Na památku dobytí svatého města židů izraelskými jednotkami si tento den připomínají hlavně izraelští nacionalisté. Druhý pochod, na protest proti okupaci východního Jeruzaléma, prošel palestinským pásmem Gazy. Ten mimo jiné skončil střelbou na hranici mezi Gazou a Izraelem.

Jeruzálem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oproti předchozím letům ale byl tentokrát pochod klidnější

Oproti předchozím letům ale byl tentokrát pochod klidnější | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Vlajkový pochod v posledních letech už tradičně provázejí násilnosti, které se očekávaly i letos. Na případné výtržnosti se v ulicích jeruzalémského Starého města připravovaly zhruba dva tisíce izraelských policistů.

Palestinští obchodníci podél trasy na doporučení policie zavřeli z bezpečnostních důvodů své obchody.

Izrael a radikální skupiny z Gazy souhlasili s příměřím. Útoky ale pokračovaly dál

Číst článek

Na šarvátky na několika místech skutečně došlo, byly ovšem menší, než se úřady obávaly.

Pochodu se účastnilo několik tisíc izraelských nacionalistů, a to včetně krajně pravicových extremistů v čele s několika vládními politiky. Zúčastnil se ho například ministr vnitra Itamar Ben Gvir.

Účastníci pochodu provolávali rasistická hesla jako „Smrt Arabům.“ U Damašské brány jeruzalémského Starého města a na několika dalších místech házeli kameny na palestinské novináře a odpůrce pochodu. Oproti předchozím letům ale byla akce přesto klidnější.

#UPDATE US, Israel's main ally, condemns "racist" chants against Arabs during a major march by Israeli nationalists to Jerusalem's Old City.

"The United States unequivocally opposes racist language of any form. We condemn the hateful chants such as 'Death to Arabs' during… twitter.com/i/web/status/1…

03:59 – 19. 05. 2023

59 110

Izraelská provokace

Pochod se opakuje při příležitosti výročí dobytí jeruzalémského Starého města izraelskou armádou během šestidenní války v roce 1967. To má silný symbolický význam, protože od vzniku Izraele v roce 1948 bylo Staré město součástí Jordánska, a to včetně Chrámové hory a nejsvětějšího místa židů Zdi nářků.

Izrael zabil v Gaze velitele Islámského džihádu, tento týden už šestého. Nálety už zabily 33 Palestinců

Číst článek

Od té doby pochod prochází ze Západního Jeruzaléma, který je izraelský od roku 1948, právě ke Zdi nářků.

V minulých letech při něm někteří účastníci došli až na Chrámovou horu, kde jsou pro změnu muslimská svatá místa. Což je z pohledu Palestinců provokace. 

Trasa pochodu vedla severně přes muslimskou čtvrť, přestože izraelští vojáci ke Zdi nářků v roce 1967 došli jižní cestou přes židovskou čtvrť Starého města.

Za provokaci označilo palestinské vedení také přítomnost izraelských vládních politiků na letošním pochodu.

Symbol protestu

Druhý pochod, tentokrát s palestinskými vlajkami, podobně jako v jiných letech, prošel i palestinským pásmem Gazy. Pochod z Gazy došel až k pohraniční bariéře mezi palestinskou enklávou a Izraelem.

Účastníci pochodu zde podle izraelských bezpečnostních složek začali na bariéru házet výbušniny, na což izraelské jednotky odpověděly střelbou.

Pochodu se účastnilo několik tisíc izraelských nacionalistů a včetně krajně pravicových extremistů | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Palestinský pochod je protipólem toho izraelského. Symbolizuje protest proti okupaci východního Jeruzaléma včetně tamního Starého města. To má podle Palestinců a podle mezinárodního práva patřit budoucímu palestinskému státu, přestože Izrael celý Jeruzalém považuje za své nedělitelné hlavní město a jeho východní palestinskou část anektoval.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme