Vlak s jaderným odpadem dorazil se spožděním do cíle

Transport jaderného odpadu z Francie do Německa dnes večer s téměř dvanáctihodinovým zpožděním dorazil do konečné železnicí stanice v dolnosaském Dannenbergu. V přístích hodinách budou kontejnery s radioaktivním materiálem přeloženy na nákladní vozy a po silnici odvezeny do skladiště v Gorlebenu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

němečtí policisté | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Železniční stanici Dannenberg dělí od skladiště Gorleben jen asi 20 kilometrů. Odpůrci atomové energie však slibují tuhý odpor. Je to boj o každý metr, komentoval situaci policejní mluvčí. K zajištění přepravy transportu bylo zmobilizováno na 15.000 policistů, ekologové přijeli v počtu sedmi stovek. Zatím se jim podařilo zpozdit transport šesti speciálních kontejnerů, takzvaných Castorů, o 12 hodin, kdy na mnoha místech narušili železniční trať a jinde se zase připoutali ke kolejnicím. Policisté museli při potyčkách s demonstranty několikrát použít i obušky a slzný plyn. Blíže neurčený počet osob byl při tom zraněn a v průběhu celého transportu bylo zatím zadrženo více než 200 lidí. Přesto bezpečnostní složky zatím konstatují, že odpor je tentokrát podstatně slabší než při minulých transportech.

Jde už o druhý podobná transport v tomto roce, rudozelená vládní koalice letos rozhodla po třech letech o obnovení dovozu Castorů, které obsahují německé jaderné palivo zpracované ve Francii ke konečnému uskladnění.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme