Vlak s jaderným odpadem dorazil se spožděním do cíle

Transport jaderného odpadu z Francie do Německa dnes večer s téměř dvanáctihodinovým zpožděním dorazil do konečné železnicí stanice v dolnosaském Dannenbergu. V přístích hodinách budou kontejnery s radioaktivním materiálem přeloženy na nákladní vozy a po silnici odvezeny do skladiště v Gorlebenu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

němečtí policisté | Zdroj: ČTK

Železniční stanici Dannenberg dělí od skladiště Gorleben jen asi 20 kilometrů. Odpůrci atomové energie však slibují tuhý odpor. Je to boj o každý metr, komentoval situaci policejní mluvčí. K zajištění přepravy transportu bylo zmobilizováno na 15.000 policistů, ekologové přijeli v počtu sedmi stovek. Zatím se jim podařilo zpozdit transport šesti speciálních kontejnerů, takzvaných Castorů, o 12 hodin, kdy na mnoha místech narušili železniční trať a jinde se zase připoutali ke kolejnicím. Policisté museli při potyčkách s demonstranty několikrát použít i obušky a slzný plyn. Blíže neurčený počet osob byl při tom zraněn a v průběhu celého transportu bylo zatím zadrženo více než 200 lidí. Přesto bezpečnostní složky zatím konstatují, že odpor je tentokrát podstatně slabší než při minulých transportech.

Jde už o druhý podobná transport v tomto roce, rudozelená vládní koalice letos rozhodla po třech letech o obnovení dovozu Castorů, které obsahují německé jaderné palivo zpracované ve Francii ke konečnému uskladnění.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme