Vlak s jaderným odpadem si v Německu vyžádal extrémní policejní nasazení

Protiatomový odpůrci se připravují na jeden z největších protestů posledních let, policie je v maximálním nasazení. Průjezd vlaku se 123 tunami vyhořelého jaderného odpadu, který má být uložený v dolnosaském Gorlebenu, vyvolává bouři nevole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P201011060307601.jpg

Greenpeace tvrdí, že vlak veze nejradioaktivnější náklad v dějinách. Jeho záření údajně odpovídá jedenáctinásobku radioaktivity při černobylské katastrofě. Francouzský energetický koncern, který transport vypravil, to popírá.

V Německu, v místech, kudy bude transport projíždět, je policie ve stavu nejvyšší pohotovosti. V ulicích jsou tisíce policistů, zásahová auta na každém rohu.

Čeká se až 40 tisícové shromáždění protiatomových aktivistů. Mezi nimi i špičky opozice, především zelení a levice. Protiatomoví odpůrci slibují největší protesty za poslední desetiletí. Obavy panují především ze řádění levicových extrémistů. Na videu se objevil i návod, jak poškodit koleje. V akci bude proto 16 tisíc policistů.

V Porýní - Falci, kam by měl dnes 600 metrů dlouhý vlak s jaderným odpadem dorazit, jsou podél trati už od pátku v pohotovosti dva tisíce příslušníků bezpečnostních jednotek.

Trasa i datum transportu byly do poslední chvíle v utajení. Převoz vyhořelého radioaktivního odpadu do Gorlebenu vyvolává vždy značné protesty a pobouření.

Nyní je v Německu situace o to vyhrocenější, že vláda rozhodla zrušit někdejší odhodu o ukončení provozu jaderných reaktorů.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme