Vlak ve Španělsku jel moc rychle. Země bude za oběti nehody držet 3 dny smutku

Na 80 lidí zemřelo při tragické vlakové nehodě ve Španělsku, 36 jich zůstává ve vážném stavu v nemocnici. Vlak havaroval kvůli vysoké rychlosti. Příčinu neštěstí potvrdily španělské úřady. Premiér Mariano Rajoy už vyhlásil třídenní státní smutek. Do Španělska přicházejí z celého světa projevy hluboké soustrasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V centru Madridu vlaje španělská vlajka stažená na půl žerdi | Zdroj: Reuters

Bylo 20:41, když rychlovlak španělských drah Renfe vjel do zatáčky nedaleko města Santiago de Compostela na severozápadě země.

Místo předepsaných 80 kilometrů v hodině jel asi 190. Vagóny doslova vyletěly z kolejí a narazily do betonové zdi, podle které se smýkaly další desítky metrů.

Uvnitř bylo 222 lidí, bez zranění nevyvázl nikdo. „Slyšeli jsme ránu, pak ambulanci a hasiče. Mysleli jsme, že je to nějaký útok nebo něco podobného,“ popsal minuty krátce po nehodě svědek z nedaleké obce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nehodě vlaku ve Španělsku mluvil v Odpoledním Radiožurnálu Pavel Bittner, šéfredaktor časopisu Dráha

Na místo vedle záchranářů spěchaly i desítky lidí, kteří hledali své příbuzné. Často bez úspěchu. „Přišla jsem o neteř a švagra. Jsme zlomení, jak si dokážete představit,“ zoufala starší Španělka.

Stále se neví, proč jel vlak tak rychle, policie už ale začala vyšetřovat jednoho ze strojvedoucích. Nevylučuje však ani technickou závadu.

Podle šéfredaktora časopisu Dráha Pavla Bittnera ale španělská vysokorychlostní železnice splňuje všechny moderní bezpečnostní požadavky. Její síť se začala budovat na přelomu století a Španělsko je v tomto odvětví jedničkou v Evropě.

Španělsko truchlí za oběti nehody. Vlaku mohl chybět automatický brzdný systém

Číst článek

Tragédii si podle premiéra Mariana Rajoye připomene celá země. „Podepsal jsem vládní dekret a vyhlašuji na památku obětí tři dny státního smutku po celém Španělsku,“ řekl. Zároveň slíbil co nejrychlejší vyšetření nehody.

Ubytovny pro věřícící v Santiagu de Compostela se mění v místa péče o příbuzné zemřelých

Číst článek

Vedle premiéra dnes na místo neštěstí vyrazil také španělský král Juan Carlos, který chce osobně vyjádřit zasaženým lidem svou účast.

Ondřej Himmer, Pavlína Nečásková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme