Česko 0:0 USA

Vlak z Grozného do Moskvy zřejmě napadli teroristé

Rusko dnes oslavilo státní svátek Dne nezávislosti teroristickým činem. V ranních hodinách totiž vykolejil vlak jedoucí do Moskvy z čečenského Grozného. Na kolejích vybuchla připravená nálož. Ruské úřady už zahájily trestní stíhání kvůli teroristickému činu, zatím ale neví, kdo za útokem stojí. Pátrají ale po dvou mužích, které očití svědkové na místě havárie viděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teroristický útok v Rusku | Zdroj: ČTK

Ruské orgány tvrdí, že šlo o teroristický čin. Na místě výbuchu totiž vyšetřovatelé našli dráty, které vedly k jedné z kolejí a také dálkové odpalovací zařízení. Podle svědectví strojvůdce nálož vybuchla těsně před lokomotivou. Větší tragédii zabránila pomalá rychlost vlaku a také to, že se u vagónů spustil záchranný brzdný systém. Ze tří stovek cestujících bylo zraněno pouze patnáct osob, některé z pasažérů ale raději přepravili do nemocnice.

Železniční spojení mezi Moskvou a čečenskou metropolí Grozném bylo obnoveno teprve před rokem po pětileté odmlce kvůli válce v Čečensku. Vlak odjíždí z Grozného dvakrát týdně za velmi přísných bezpečnostních opatření. Spoj doprovází několik desítek policistů a všichni pasažéři jsou důkladně zkontrolováni. Kvůli dnešnímu výbuchu rozhodlo ruské ministerstvo vnitra posílit ochranu na všech nádražích a také v jejich okolí.

Petr Vavrouška, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme