Dezinformace izraelské armády lákala před útokem ozbrojence z palestinských organizací do tunelů
Matoucí tweet izraelské armády, který minulý týden naznačoval začátek pozemní operace v Pásmu Gazy, byl záměrnou dezinformací, uvedl izraelský list Jerusalem Post. Cílem prý bylo vlákat ozbrojence z palestinských organizací Hamás a Islámský džihád do systému podzemních tunelů, na které poté izraelské letectvo zahájilo masivní údery.
Na základě tweetu o začátku pozemní operace v Gaze informovala některá zahraniční média, včetně listu The Washington Post nebo stanice ABC.
Cukr, vodovodní potrubí i nevybuchlá munice. Hamás zasypává Izrael podomácku montovanými raketami
Číst článek
Izrael začal ve čtvrtek shromažďovat pozemní síly u hranice Pásma Gazy. Krátce po půlnoci místního času pak armáda na svém twitterovém účtu napsala: „Letecké a pozemní síly izraelské armády útočí na Pásmo Gazy.“
Armádní mluvčí až později upřesnil, že pozemní jednotky do Gazy nevstoupily, ale dělostřelectvo a tanky jen podporují letecké útoky palbou z izraelského území. Premiér Benjamin Netanjahu tehdy řekl, že operace proti Hamásu zdaleka neskončila a v nejbližší době budou následovat další akce.
Mnohá zahraniční média ale původní tweet pochopila jednoznačně. „Izraelské jednotky vstoupily do Pásma Gazy a konflikt s Palestinci se stupňuje, uvádí izraelská armáda,“ napsal například americký The Washington Post.
Ve skutečnosti bylo ve vzduchu 160 izraelských letadel, která začala s masivním bombardováním tunelů, jimž izraelská armáda přezdívá „metro Hamásu“. Radikálové v nich mají uskladněné zbraně a vybavení. Hamás začal tunely budovat po minulém konfliktu s Izraelem v roce 2014.
Podle listu The Jerusalem Post poslaly Hamás a Islámský džihád po oznámení startu pozemní operace do tunelů své bojovníky s protitankovými střelami a minomety, aby se připravili na příchod izraelských vojáků. Dostali se tak do palby izraelských letadel. Kolik jich přišlo o život, není jasné.
Izrael v Gaze útočí především na ‚metro‘. Hamás sbírá politické body
Číst článek
List Haarec získal od několika zahraničních novinářů ujištění, že jim mluvčí armády začátek pozemní invaze potvrzoval a že až příliš pozdě následovala omluva za mylnou informaci.
Domácí novináři, zaskočení vývojem, začali obvolávat své armádní zdroje a dozvěděli se, že žádná invaze se nekoná.
Podle listu Haarec tehdy armáda otevřeně zahraničním novinářům sdělila, že vojáci vyrazili do Gazy, neobstojí prý tak vysvětlení o chybně pochopeném anglickém překladu přesnější hebrejské verze tweetu. Mluvčí armády Jonatan Konrikus se v pátek ráno na brífinku se zahraničními žurnalisty za omyl omluvil, prohlásil, že šlo o nedorozumění a připsal ho válečnému zmatku.
Felicia Schwartzová z Wall Street Journal ale uvádí, že jí Konrikus přímo potvrdil přítomnost pozemních sil v Gaze, informaci změnil až po dvou hodinách. Jiný nejmenovaný americký novinář řekl podle Haarecu, že tento incident vztahy Izraele se zahraničními žurnalisty nevylepší. V bojích od minulého pondělka přišlo o život téměř 200 Palestinců, Izrael má deset mrtvých.