Vlaky ze Salcburku se opět zastavily. Část uprchlíků se vydala k Německu pěšky

Z Rakouska do Německa opět nejezdí vlaky. Železniční společnost je prý zastavila na žádost německých úřadů. I přes hraniční kontroly, které Němci v minulých dnech zavedli, do země dál proudí tisíce migrantů. Na nádraží v rakouském Salzburku jich dnes uvízly asi dva tisíce. Někteří se rozhodli na další spoj do Mnichova nečekat a vydali se k nedaleké hranici pěšky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlak se v Salzburku zastavil, migranti míří směrem k německému hraničnímu přechodu ve Freilassingu pěšky | Zdroj: Reuters

Poblíž hranice ve Freilassingu na dohled od německých policistů sedí pod stromem skupinka uprchlíků.

Osmadvacetiletý Mohamed lámanou angličtinou vysvětluje, že je ze Sýrie a že utíká s celou rodinou.

Přehrát

00:00 / 00:00

S migranty přicházejícími z rakouského Salzburku k německé hranici natáčel zpravodaj ČRo Pavel Polák

Nemají se prý kam vrátit – bomby, válka, dva jeho bratři v Sýrii zemřeli, tři bratři s ním utíkají do Evropy, jejich manželky také, sedí v hloučku a z igelitových tašek jedí, co jim dali lidé v Salcburku.

Jejich cílem je právě Německo, ale zatím váhají jít dál. Sedí tu takhle už tři nebo čtyři hodiny. „No police, problem,“ líčí Mohamed, z koho má obavy.

Migranti nemají pasy ani žádné jiné doklady, obávají se proto, že by mohli skončit ve vězení nebo že by je mohly úřady poslat zpátky – do Vídně, do Maďarska, do Srbska a pak do Sýrie.

Nakonec Mohamedova skupina odchází pryč. Možná že si zkusí zaplatit převaděče, kteří se německých kontrol zatím tolik nebojí.

Bezpečí, práce, svoboda...

Za chvíli přichází další skupinka uprchlíků. Opět Syřané, pětičlenná rodina, dva týdny na cestě. Poslední kilometry k hranici jdou pěšky – nádraží v Salzburku je plné a nic odtamtud nejezdí.

Provoz na trati se několikrát přerušil i v minulých dnech. Mluvčí rakouské železniční společnosti ÖBB agentuře APA řekla, že důvodem zastavení provozu je žádost německých úřadů.

Skupinu syrských migrantů vede Baraa, který se jde s ostatními přihlásit policistům. Když se kontrola podle úředního postupu zeptá, proč chtějí do Německa, odpovídají podle očekávání: bezpečí, studium, práce, svoboda.

Nejprve však musejí Baraa a jeho rodina dostat azyl. Policie je odvádí stranou. Za chvíli je odveze do registračního centra a odtud pak do uprchlické ubytovny.

I když Německo o víkendu zavedlo kontroly na hranici s Rakouskem, proud uprchlíků, kteří tudy míří, příliš neopadá, ba dokonce podle některých informací roste.

Německá policie dnes informovala, že v úterý do Bavorska dorazilo na 6000 žadatelů o azyl. Většina uprchlíků prý do Bavorska přichází přes rakouský Salcburk, ale někteří hranice překračují i na jiných místech.

ČTK, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme