Vlámští nacionalisté chtějí Belgii rozdělit na konfederaci

Vlámští nacionalisté chtějí Belgii rozdělit na konfederaci. Posílení pozice vlámských nacionalistů v parlamentu může pro Belgii znamenat její rozpad. Doposud se nestalo, že by ve volbách nacionalistická strana vyhrála. I přesto, že to jsou nacionalisté, nejde o separatisty. Nechtějí Belgii rozdělit hned zítra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

panoráma městečka Dinant

panoráma městečka Dinant | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Nová vlámská aliance žádá postupnou evoluci Belgie. V konečném důsledku chce stát přeměnit v konfederaci. Předseda strany Bart De Wever si je vědom toho, že bude těžké hledat nějakého koaličního partnera. Přesto vlámští nacionalisté budou tlačit na reformu státu – na stanovení jasných jazykových hranic, předání větších pravomocí národnostním komunitám a snažit se budou také o další oslabení současné federace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Belgie - volby.mp3

Za dva týdny bude Belgie předsedat Radě EU

Do dvou týdnů ale zcela jistě nová vláda složená nebude. Poslední federální vláda se po volbách v roce 2007 sestavovala celkem devět měsíců. Předsedat bez vlády Belgie umí, tato úloha ji čeká už podvanácté.

Podle Petra Druláka z Ústavu mezinárodních vztahů je možné, že půlroční předsednictví EU snahy o postupný rozpad Belgie dočasně umlčí. Řekl to na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Drulák z Ústavu mezinárodních vztahů ve Světě o druhé Rádia Česko

„Dokážu si to představit, protože ty hlavní belgické strany se shodují v tom, že podporují evropskou integraci; Evropská unie tam není nějakým velkým tématem, které by rozdělovalo belgickou politickou scénu.“

„Takže samozřejmě od belgického předsednictví nelze čekat nějaké velké iniciativy, vzhledem k té slabosti, ale na druhou stranu nelze vyloučit, že dopadne celkem standardně a důstojně,“ myslí si Petr Drulák.

Brusel si nárokují obě komunity

Vítěz belgických voleb - Nová vlámská aliance - chce získat pro regiony samostatnost od školství po daně. Belgie by se měla stát konfederací, přičemž podle Druláka není zcela jasné, co si pod tím máme představit. „Ale je to už velmi blízko skutečnému rozpadu.“

Hlavním kamenem úrazu při případném dělení Belgie by podle něj byl dvojjazyčný Brusel, který považují za ‚své‘ hlavní město obě komunity.

„Jakkoliv výsledky voleb ukázaly, že Vlámové mají stále menší a menší důvěru ve společný stát, tak dohoda o rozdělení Belgie bude zrovna tak těžká, jako dohoda o dalším soužití,“ předvídá Petr Drulák.

Pavel Novák, Michaela Vydrová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme