'Vlastně se těším.' Trump chce před zvláštním vyšetřovatelem Muellerem vypovídat pod přísahou

Donald Trump uvedl, že je připraven vypovídat před zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem, který vyšetřuje údajné ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016. Uvedl to při setkání s novináři v Bílém domě. Vyšetřovatel se snaží zjistit, zda Trumpův volební štáb s Rusy nespolupracoval.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Trump spolupráci se speciálním vyšetřovatelem Muellerem, bývalým ředitelem FBI, sice přislíbil už dříve, teď se ale rýsuje konkrétní termín. „Vlastně se na to těším,“ řekl americký prezident před reportéry.

V souvislosti s výpovědí mluvil o horizontu dvou až tří týdnů a prohlásil, že výpověď učiní již pod přísahou.

Robert Mueller | Foto: Larry Downing | Zdroj: Reuters

Podle Washington Post chce Mueller od Trumpa hlavně vědět, co ho loni vedlo k propuštění poradce pro národní bezpečnost Micheala Flynna a šéfa FBI Jamese Comeyho, který tvrdí, že Trump jej žádal, aby zastavil vyšetřování podezřelých styků Flynna s Rusy.

Flynn už se dříve vyšetřovatelům ruského případu přiznal, že v souvislosti s ním lhal FBI, stejně jako další bývalý Trumpův spolupracovník z volební kampaně George Papadopoulos. Někdejší šéf volebního štábu Paul Manafort a jeho kolega Richard Gates jakoukoli vinu popírají.

Mueller jako prvního člena americké vlády podrobil výslechu ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. Vyšetřovatele podle listu New York Times zajímalo, zda prezident Trump po převzetí funkce bránil výkonu spravedlnosti. Vyslechl také šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mikea Pompea; podle televize NBC jako svědka ohledně Comeyho odvolání.

Nezávisle na Muellerovi se ruské kauze věnují i výbory Kongresu USA, a to senátní výbor pro tajné služby, sněmovní výbor pro tajné služby a senátní výbor pro justici. Případ rozplétal ještě sněmovní výbor pro dohled a vládní reformy, ten se ale rozhodl svou účast na vyšetřování utlumit.

Jan Kaliba, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme