Vlčí doupě, bývalý Hitlerův hlavní stan, je k pronájmu

Někdejší hlavní stan Adolfa Hitlera, známé Vlčí doupě, je k pronájmu. Nabízejí ho polské státní lesy, které jsou vlastníkem rozsáhlého komplexu betonových bunkrů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky Vlčího doupěte budí respekt i téměř 70 let po válce

Trosky Vlčího doupěte budí respekt i téměř 70 let po válce | Foto: licence GNU Free Documentation License, Przemyslaw Idzkiewicz

Polské státní lesy nabízí Vlčí doupě k dlouhodobému pronájmu na dvacet let. Ročně pak musí zájemce za areál o rozloze dvě stě padesáti hektarů zaplatit v přepočtu zhruba tři miliony korun.

Přihlásit se může každý, kdo má zkušenosti s cestovním ruchem a bude komplex využívat k turismu.

Navíc musí investovat do opravy hotelu, restaurace a kinosálu, které jsou dnes součástí Vlčího doupěte.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Vlčím doupěti mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj Petr Vavrouška

Ve Vlčím doupěti byl 8 metrů silný železobetonový strop a až 12 metrů hluboké podzemí, speciální maskování a minové pole kolem dokola. Hned vedle stála železnice a nedaleko polní letiště. Kdysi byl stan součástí východního Pruska, dnes leží na území Polska.

Dnes z desítek menších nebo větších bunkrů zůstaly jen trosky. Němečtí ženisté na sklonku války vyhodili do povětří sedm největších bunkrů. Pár dní poté, co Němci doupě opustili, dorazila na místo Rudá armáda, která zničila zbytky budov a bunkrů. Hitler strávil v tomto areálu za války skoro 3 roky. Dá se tedy říci, že nejdůležitější politická rozhodnutí padla právě tady.

Areál je přístupný od roku 1959. Ročně se do Vlčího doupěte přijede podívat až dvě stě tisíc lidí.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme