Vlna sektářského násilí v Belfastu zaskočila policii

Už dvě noci hoří ulice východního Belfastu. Sektářských nepokojů v severoirské metropoli se účastní na 700 lidí. Vzduchem létají cihly a zápalné bomby a ozývá se i střelba. Několik lidí je zraněných mezi nimi i postřelený fotograf.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V severoirském Belfastu opět propuklo násilí.

V severoirském Belfastu opět propuklo násilí. | Zdroj: Reuters

Podle svědectví místních obyvatel nejsou nepokoje dílem mladých násilníků, ale spíš zkušených rváčů. Na boj mezi sebou i s policií jsou dobře připraveni. Mají přilby, štíty i střelné zbraně. Také policie potvrdila, že nejde o žádné náhodné boje nebo sociální nepokoje, ale že se do Severního Irska vrátilo pečlivě připravené a naplánované sektářské násilí.

Útok zahájili loajalisti, kteří vtrhli do republikánské čtvrti a začali ničit domy. Úřady vinu připisují Ulsterskému dobrovolnickému sboru, i když tato polovojenská skupina oficiálně podepsala příměří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Bouda mluví o násilnostech v Belfastu v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

V Severním Irsku se z politického hlediska podařilo uzavřít řadu klíčových dohod, jenže politické úspěchy se mezi lidmi ne vždy projevují. Místo toho na ulicích rostou takzvané zdi míru, které oddělují oba znesvářené tábory. Za posledních 20 let od prvního příměří jich vyrostlo v Belfastu víc, než kolik jich tam bylo během nepokojů.

A tato část města je násilím proslulá. V roce 2002 v ní boje trvaly osm měsíců. Řada lidí se tehdy raději odstěhovala. Ale násilí je tu takřka pravidelné. Když se podíváme do historie, tak skoro každá generace východního Belfastu si znovu a znovu prochází tím samým. Nejhorší byla situace na začátku 20. let minulého století, kdy ve čtvrti vypukla takřka občanská válka a během dvou let zemřelo na 500 lidí.

Spor se dědí po generace

Politici, policie i řada odborníků se snaží zabránit násilnostem už více než sto let. Dokonalý recept zatím nikdo nenašel. Problém je v tom, že tento spor se dědí už několik generací, takže v tom už není vůbec žádná logika. Oba tábory mají vlastní verzi historie a vinu svádí jeden na druhého.

Podle britského experta Neila Jarmana, který nepokoje studuje, se ani nedá předpovědět, kdy dojde k nějakým větším násilnostem jako třeba teď, ani jak dlouho budou trvat. Většinou jim předchází drobnější konflikty, kterých si nevšimnou média a často o nich neví ani policie. A když se nashromáždí příliš mnoho křivd, tak město vybuchne jako sopka.

Pak je policie jako i tentokrát zaskočená. Velitel policie dokonce přiznal, že jeho muži jsou v noci přečíslení a nemůžou tak efektivně zasáhnout.

Ondřej Bouda, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme