Vlna sociálních protestů se vzedme po celém světě

Stovky měst po celém světě dnes čekají protesty za sociální spravedlnost, inspirované španělským ‚Hnutím rozhořčených‘ nebo americkou akcí ‚Okupujte Wall Street‘.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demostranti se chystají v Zucotti Park i přenocovat | Zdroj: Reuters

Spojené státy

Protesty proti chamtivosti finančníků ve Spojených státech chystají například Washington, Denver, Boston či New York, kde v nedávné době vzniklo hnutí ‚Okupujte Wall Street‘ a kde protestanti bivakují v Zuccotti Parku poblíž zmiňované Wall Street.

Španělsko

Protestovat se bude i ve španělských městech. Právě na madridském náměstí Puerta del Sol se zrodilo takzvané ‚Hnutí rozhořčených‘, známé také jako hnutí ‚Opravdová demokracie hned‘ či ‚Hnutí 15. května‘. Právě v tento den se konala první velká demonstrace. Hnutí rozpoutali převážně mladí Španělé, frustrovaní z dopadů finanční krize.

Itálie

I Řím očekává dnes protesty proti úsporným politikám a proti bankám. Studenti, státní zaměstnanci nespokojení s protikrizovými opatřeními vlády, krajní levice, antiglobalisté a sociální centra, ti všichni budou dnes demonstrovat proti vládě a proti evropské protikrizové politice, která podle nich hájí finanční spekulace a zisky bank na úkor životní úrovně občanů.

Organizátoři římského protestu očekávají účast dvou set tisíc lidí, a proto hlídají v historické části města zejména u sídel různých institucí a bank stovky policistů.

Německo

Celosvětové protesty dnes podpoří i Němci. Demonstrovat se bude přibližně v 50 městech. Ve Frankfurtu nad Mohanem se lidé shromažďují před Evropskou centrální bankou.

‚99%‘ – to je heslo německého hnutí, které poukazuje na negativní dopady současného finančního a ekonomického systému, který stále více lidí žene do chudoby, zatímco 1% nejbohatších stále více prosperuje.

K původně německému heslu '99%' se hlásí demonstranti i v Japonsku | Foto: Reuters

Němečtí politici mají pro protesty pochopení, šéf zelených Özdemir volá po novém platovém stropu pro bankéře. Podle experta SPD Schneidera je trestuhodné, že banky po krizi opět neodpovědně spekulovaly a opět dochází k vyplácení vysokých dividend.

Další protesty proběhnoutaké v Japonsku (pod heslem 'Okupujte Tokyo'), Hong Kongu (pod heslem 'Okupujte Centrální náměstí'), Koreji (pod heslem 'Okupujte Soul'), Austrálii ((pod heslem 'Okupujte Sydney') nebo Švýcarsku (pod heslem 'Okupujte Paradeplatz').

Vědunka Lunardi, Vít Pohanka, David Koubek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme