Vlna tsunami Japonsko neohrozila

Zemětřesení o síle 8,1 stupně Richterovy škály zasáhlo Kurilské ostrovy. Japonské úřady proto vyhlásily poplach kvůli možné vlně tsunami. Severojaponský ostrov Hokkaidó ale nakonec zasáhlo jen několik menších přívalových vln, které nezpůsobily žádné škody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pobřeží Kurilských ostrovů tsunami neohrozila | Zdroj: ČTK

Podle japonských úřadů zasáhla první tsunami vysoká 40 centimetrů přístav Nemuro, druhá 20 centimetrová nedaleké město Kušhiro. Nezpůsobily však žádné škody stejně jako v ostatních případech. Původně přitom meteorologové varovaly před dvoumetrovými vlnami.

Severní pobřeží, na které mohly přívalové vlny udeřit, není tolik osídlené, žijí na něm převážně rybářské komunity čítající několik set, maximálně tisíc obyvatel. Varování platilo i pro Kurily a ostrov Sachalin náležející Rusku a pro americké ostrovy v Tichomoří Marcus, Wake a Midway. Aljaška podle úřadů ohrožena nebyla vůbec.

Otřesy o síle 8,1 stupně Richterovy škály byly zaznamenány ve 12:15 SEČ asi 400 kilometrů východně od jižních Kuril. Epicentrum otřesů bylo 27,7 kilometru pod mořem.

Jakákoli zpráva o tsunami je v Asii vnímána vážně, všichni ještě mají v živé paměti tragédii, kdy přívalová vlna vyvolaná zemětřesením u indonéských břehů na konci roku 2004 zabila v 11 zemích v oblasti Indického oceánu nejméně 213 tisíc lidí.

Japonsko leží na čtyřech tektonických deskách a zemětřesní jsou tu velmi častá, i proto má jeden z nejmodernějších varovných systémů na světě.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme