Vlna veder zasáhla Evropu

Evropa na konci května prožívá tropické léto, rekordní teploty jsou hlášeny z mnoha zemí. Například v Londýně padl květnový rekord už v pátek, teploty se tam vyšplhaly nad padesátileté maximum. Nebývalá horka panují také v Polsku. Policie varuje řidiče, aby se dnes nevydávali na delší cesty v autech bez klimatizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přišlo léto | Zdroj: ČTK

Také v Polsku zaznamenali několik teplotních rekordů. Největší vedra panují na jihu a jihovýchodě země - kolem 33 stupňů ve stínu. V Krakově došlo k neobvyklé tragédii - policie našla v autě mrtvolu muže, který pravděpodobně v důsledku veder zemřel. Muž si zřejmě chtěl odpočinout, ale ve zcela uzavřeném autě usnul a ve spánku zemřel - buď se udusil, nebo to byl infarkt, uvedla mluvčí krakovské policie.

Dopravní policie vyzývá řidiče, aby nezapomínali na časté přestávky při delších cestách. Ve stavu pohotovosti jsou i hasiči - ti varují před možností vzniku lesních požárů.

V Polsku se blíží k závěru prodloužený víkend - odpoledne a večer se očekávají velké dopravní problémy, které horka ještě více znepříjemní. Mnozí Poláci hledají přívětivější teploty v Tatrách. Záchranáři je upozorňují, aby nezapomínali na kvalitní výstroj, protože na vrcholcích a v dolinách stále leží velké množství mokrého a těžkého sněhu.

Také Německo po dlouhém očekávání skočilo rovnýma nohama přímo do tropického léta. Počasí v sobotu vyhnalo z měst tisíce lidí a plovárny zažily letošní první zatěžkávací zkoušku. Jak by také ne, teplota se totiž přiblížila stoletému maximu.

Takové teplo v květnu pamatuje v Německu už jen málokdo. Naposledy v roce 1922, v Cáchách, vystoupl rtuťový sloupec těsně pod pětatřicítku. Ještě tepleji bylo podle historických záznamů v roce 1892.

Letošní teplotní maximum hlásí z Postupimi - 34,3°C. Největší horko bylo ale zřejmě fanouškům Bayernu Mnichov a věčného soupeře Schalke 04. Na Olympijském stadionu v Berlíně před 74 tisíci diváků získal letošní národní fotbalový pohár už po 12. mnichovský mistr, výhrou 2:1.

Dnes podle německých meteorologů už rekordy padat nebudou. A příští týden se má výrazně ochladit, na severu a východě až o 15 stupňů.

Martin Dorazín, Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme