Záplavy v západních částech Německa si vyžádaly 103 obětí, další stovky lidí se stále pohřešují

Mohutné záplavy na severozápadě Německa mají přinejmenším 103 obětí. Dalších 23 lidí zahynulo v Belgii. Situace by se už v Německu měla uklidňovat, velká voda ale ještě hrozí v Nizozemsku. Pomoc Německu nabízí Evropská unie i jednotlivé evropské země.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín (Aktualizováno: 13:47 16. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Ash zaplavila část obce Schuld na západě Německa po vydatných deštích

Řeka Ash zaplavila část obce Schuld na západě Německa po vydatných deštích | Foto: Wolfgang Rattay | Zdroj: Reuters

„Aktuálně máme 60 mrtvých,“ řekla za Porýní-Falc šéfka regionální vlády Malu Dreyerová. Podle agentury AFP si už bouře v západní Evropě vyžádaly dohromady 126 mrtvých, přičemž nejméně 23 obětí hlásí média z Belgie.

„Situace je v naší spolkové zemi nadále nanejvýš napjatá. Utrpení nebere konce,“ řekla v pátek  Dreyerová při návštěvě centrály profesionálních hasičů v Trevíru.

Záchranáři už do bezpečí pomohli tisícům lidí, dalších 165 tisíc jich je v postižených oblastech bez elektřiny. V Mühlheimu nebo Bottropu není ani pitná voda a místní si ji musejí převařovat. Na mnoha místech stále pokračují pátrací akce. V postižených oblastech nejezdí vlaky, zatopené jsou i některé dálnice a nefunguje ani pro oblast typická říční doprava.

Při záplavách v Německu a Belgii zemřelo nejméně 67 lidí. Desítky dalších se pohřešují

Číst článek

V okrese Bad Neuenahr-Ahrweiler se pohřešuje 1300 obyvatel. Možným vysvětlením tak vysokého čísla by mohl být fakt, že v oblasti není telefonní signál.

V městečku Erftstadt jihozápadně od Kolína nad Rýnem se částečně nebo zcela zřítila řada domů. Z mnoha z nich se podle místních úřadů ozývá volání o pomoc. K zaplaveným stavbám se ale záchranáři nyní dostanou jen ve člunech.

Velká města jako Düsseldorf, Kolín nebo Bonn zaplavená nejsou. 

V Belgii stoupá hladina řeky Mázy. Úřady proto vyzvaly k evakuaci obyvatele Lutychu, kteří žijí v její blízkosti. Své domovy má opustit i 10 tisíc lidí z nizozemského Maastrichtu.

Sílu vody, která zaplavila Německo, dobře ilustruje video řeky Ahr na twitteru. Na něm v korytu řeky pluje karavan, který se nevejde pod 300 let starý kamenný most. Sešrotuje se o něj a pluje dál. 

Dominik Tesár, voj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme