Záplavy v západních částech Německa si vyžádaly 103 obětí, další stovky lidí se stále pohřešují

Mohutné záplavy na severozápadě Německa mají přinejmenším 103 obětí. Dalších 23 lidí zahynulo v Belgii. Situace by se už v Německu měla uklidňovat, velká voda ale ještě hrozí v Nizozemsku. Pomoc Německu nabízí Evropská unie i jednotlivé evropské země.

Berlín (Aktualizováno: 13:47 16. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Ash zaplavila část obce Schuld na západě Německa po vydatných deštích | Foto: Wolfgang Rattay | Zdroj: Reuters

„Aktuálně máme 60 mrtvých,“ řekla za Porýní-Falc šéfka regionální vlády Malu Dreyerová. Podle agentury AFP si už bouře v západní Evropě vyžádaly dohromady 126 mrtvých, přičemž nejméně 23 obětí hlásí média z Belgie.

„Situace je v naší spolkové zemi nadále nanejvýš napjatá. Utrpení nebere konce,“ řekla v pátek  Dreyerová při návštěvě centrály profesionálních hasičů v Trevíru.

Záchranáři už do bezpečí pomohli tisícům lidí, dalších 165 tisíc jich je v postižených oblastech bez elektřiny. V Mühlheimu nebo Bottropu není ani pitná voda a místní si ji musejí převařovat. Na mnoha místech stále pokračují pátrací akce. V postižených oblastech nejezdí vlaky, zatopené jsou i některé dálnice a nefunguje ani pro oblast typická říční doprava.

Při záplavách v Německu a Belgii zemřelo nejméně 67 lidí. Desítky dalších se pohřešují

Číst článek

V okrese Bad Neuenahr-Ahrweiler se pohřešuje 1300 obyvatel. Možným vysvětlením tak vysokého čísla by mohl být fakt, že v oblasti není telefonní signál.

V městečku Erftstadt jihozápadně od Kolína nad Rýnem se částečně nebo zcela zřítila řada domů. Z mnoha z nich se podle místních úřadů ozývá volání o pomoc. K zaplaveným stavbám se ale záchranáři nyní dostanou jen ve člunech.

Velká města jako Düsseldorf, Kolín nebo Bonn zaplavená nejsou. 

V Belgii stoupá hladina řeky Mázy. Úřady proto vyzvaly k evakuaci obyvatele Lutychu, kteří žijí v její blízkosti. Své domovy má opustit i 10 tisíc lidí z nizozemského Maastrichtu.

Sílu vody, která zaplavila Německo, dobře ilustruje video řeky Ahr na twitteru. Na něm v korytu řeky pluje karavan, který se nevejde pod 300 let starý kamenný most. Sešrotuje se o něj a pluje dál. 

Dominik Tesár, voj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme