Voda v Tokiu je kontaminovaná radiací, děti by ji neměly pít

V okolí poškozené jaderné elektrárny Fukušima se opět zvýšila míra radiace. Rozrostl se také seznam kontaminovaných potravin. Úřady v pětatřicetimilionovém Tokiu zároveň oznámily, že voda v městském vodovodu je kvůli vysoké radioaktivitě nevhodná pro děti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařka kontroluje dítě z oblasti kolem jaderné elektrárny Fukušima

Lékařka kontroluje dítě z oblasti kolem jaderné elektrárny Fukušima | Zdroj: Reuters

Agentura Kjódó uvedla, že radioaktivita ve Fukušimě dosahuje úrovně 500 millisievertů za hodinu. V přírodě se přitom hodnota přirozené radiace pohybuje kolem dvou millisievertů za rok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Tokiu popsal na Rádiu Česko ředitel Českého centra Petr Holý

Množství radioaktivního jódu v tekoucí pitné vodě překročilo v Tokiu hranici přípustnou pro děti, zjištěná koncentrace byla více než dvakrát vyšší. Pro dospělé ale toto množství nepředstavuje bezprostřední ohrožení zdraví.

„Úřady říkají, že nebezpečí tady hrozí, ale není to nijak fatální. Ve vodě se lze koupat,“ popsal situaci v Tokiu ředitel tamního Českého centra Petr Holý.

Mluvčí japonské vlády pak v této souvislosti vyzval obyvatele Tokia, aby nepodléhali panice a neskupovali balenou vodu.

„Současně japonská vláda vyzvala výrobce vody v PET lahvích, aby se snažili a přes noc vyrobili takové množství, které by stačilo. Je ale pravda, že v současné době voda v obchodech není,“ dodal Holý.

Radiace už dříve byla naměřena i v zelenině a mléce, které pocházejí z prefektur v okolí jaderné elektrárny ve Fukušimě. Dovoz těchto produktů pocházejících z kontaminovaných oblastí už proto zastavily Spojené státy a stejný postup zvažuje i Jižní Korea a další země.

Japonská vláda odhaduje přímé škody způsobené zemětřesením a vlnou tsunami na víc 300 miliard dolarů. Podle Tokia ale odhady nezahrnují ztráty na finančních trzích ani dopady na ekonomickou důvěru země.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme