Voda v zaplaveném New Orleans začala ustupovat

Týden poté, co New Orleans zaplavila voda z jezera Pontchartrain, se ženistům podařilo zacelit porušenou hráz a pumpy začaly odčerpávat vodu z města. Úroveň hladiny konečně klesá, ale úplné vysušení bude trvat asi 80 dní. Do té doby musí zničené město zůstat zcela vylidněno. Část obyvatel přesto stále nechce opustit své domovy. Na prezidenta George Bushe se kvůli pomalé reakci federálních úřadů snáší další kritika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Canal Street, ulice v New Orleansu | Zdroj: ČTK

Ženisté ucpali šedesát metrů širokou průrvu v hrázi u 17. ulice ohromnými pytli s pískem, které shazovali z vrtulníků, a kovovými deskami. Současně bylo obnoveno pumpování vody z kanálu jezera Ponchartrain.

Na některých místech klesla hladina i o 30 centimetrů. "Nyní vidíme první pokroky, očekávali jsme však, že se dostaví dříve," prohlásil neworleanský starosta Ray Nagin. Voda v minulých dnech zaplavila 80 procent rozlohy města až do výše šesti metrů.

Policisté stále procházejí dům po domu a hledají obyvatele, kteří New Orleans ještě neopustili. Odhaduje se, že jich může být na 10.000. Zástupce velitele neworleanské policie prohlásil, že město je zcela zničeno a není důvod, aby lidé setrvávali v podmáčených domech, kde chybí pitná voda a čerstvé potraviny.

Přestože se daří obnovovat dodávky elektřiny, téměř milión domácností podle rozvodných společností zůstává stále bez proudu. Místní úřady se také obávají, že by se v zaplaveném městě mohly šířit nemoci. Armáda zvažuje, že bude z letadel postříkávat oblasti, kde stojí voda, přípravkem proti komárům.

Počet potvrzených obětí na životech po řádění ničivého hurikánu stoupl na 246. Starosta New Orleans však tvrdí, že jen v jeho městě zahynulo na 10.000 lidí. Nalezená těla mrtvých nakládají speciální týmy do mrazících aut a svážejí do provizorní márnice, kde se bude provádět identifikace pomocí DNA, rentgenů chrupu, fotografií a otisků prstů.

Policie a vojáci také dostali pod kontrolu ulice New Orleansu po několika dnech násilí, včetně vražd, znásilňování a rabování, které vyvolalo zděšení v USA i jinde ve světě. Zástupce policejního šéfa v New Orleansu ale připustil, že asi 500 z 1641 městských policistů je nezvěstných. Někteří byli také uvězněni ve svých domech, jiní hledají své příbuzné, ale další také podle všeho dezertovali.

Oblast postiženou hurikánem Katrina už podruhé navštívil americký prezident George Bush a přesvědčoval obyvatele o tom, že federální i místní úřady dělají maximum pro pomoc obětem. Kritika na jeho adresu ale neustává. První konvoj s potravinami a pitnou vodou dorazil do New Orleansu až čtvrtý den po řádění hurikánu. Starosta Nagin řekl, že v té době umírali lidé, protože pomoc přišla příliš pozdě.

Neworleanský list The Times- Picayune otiskl otevřený dopis Bushovi s žádostí, aby propustil všechny úředníky Federální agentury pro řízení záchranných prací. "Jsme rozhořčeni, pane prezidente," uvedl list. Ke kritikům se připojil i Bushův předchůdce Bill Clinton. "Naše vláda tyto lidi na začátku nechala na holičkách. To je bez diskuse," řekl Clinton televize CNN.

Mnoho obyvatel zde již uvažuje o žalobě na federální vládu za to, že připustila, aby hráze vydržely jen hurikán stupně tři. Katrina měla nejvyšší stupeň číslo pět a těsně před nárazem na pevninu oslabila na čtyřku.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme