Voda ve zpustošeném New Orleans klesá

Naděje na zlepšení svitla v posledních hodinách obyvatelům jihu Spojených států, které zpustošil hurikán Katrina. Vojenský konvoj přivezl lidem v New Orleans léky, pitnou vodu a potraviny. Většina uprchlíků se dostala do bezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé bojují o jídlo přivezené do New Orleans | Zdroj: ČTK

Federální agentura pro záchranné operace (FEMA) v Louisianě hodnotí posledních čtyřiadvacet hodin jako výrazný pokrok při evakuaci New Orleans. V kritických sanitárních podmínkách v Superdomu je už méně než dva tisíce lidí, rezignovaných lidí, jejichž odjezd zmařil nedostatek autobusů.

Ti šťastnější, kteří se do autobusů dostali, plakali úlevou. Někteří už nevěřili, že se z města dostanou ven. Lidé, kteří přijímají pacienty z neworleanských nemocnic řekli, že v každém z autobusů našli jednoho nebo více mrtvých. Jedna devadesátiletá žena, která převoz přežila, a je to bývalá soudkyně, potvrdila rabování lékáren.

Voda v New Orleans po čtyřech dnech konečně klesá. Helikoptéry shazují na poškozené hráze pytle s pískem. V noci na dnešek dorazil do New Orleans velký konvoj Národní gardy. Do večera by mělo být v zaplaveném městě sedm tisíc gardistů a prezident Bush posílá dalších sedm tisíc vojáků. Guvernér Nového Mexika Bill Richardson nabídl gardisty už v pondělí, požadavek na jejich přesun přišel z neznámých důvodů až ve čtvrtek. Kongres to bude vyšetřovat.

Policejní šéf v New Orleans se slzami v očích prosil o lodě, na kterých by mohli mít muži jeho rozpadajícího se sboru základní zázemí. Ke stovkám vojenských policistů, které vyslal prezident Bush, se má přidat tři sta příslušníků letectva, které Pentagon stahuje z Iráku a Afghánistánu.

V nejstarším městě v Mexickém zálivu Biloxi už funguje nemocnice stále obklopená hromadami trosek, ve které se proměnilo historické centrum města. Usedlíci ale nečekají na pomoc zvenčí, už začali obnovovat své domy. I přes vlastní neštěstí se v neděli chtějí modlit za obyvatele New Orleans.

V současné době je třeba umístit asi sto tisíc lidí. Přicházejí nabídky z jednotlivých amerických států - sedmdesát tisíc přijme Texas, dvacet tisíc Arkansas. Černošští uprchlíci, kteří tvoří hlavní část evakuovaných, říkají, že pokud by šlo o bílé, pomoc by byla na jiné úrovni. V houstonské hale Astrodome, kde je už dva dny jedenáct tisíc lidí, už také řeší násilnosti. Neexistuje seznam evakuovaných. Mnoho dětí ztratilo při transportu z New Orleans své rodiče.

Miroslav Konvalina, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme