Voda z Bangkoku mizí, povodně ale stále ohrožují miliony Thajců

Thajské hlavní město Bangkok už je mimo největší povodňové nebezpečí, zachránily ho ochranné hráze, které nechala vláda okolo metropole vystavět. Pod vodou se však stále nachází třetina země, kde se záchranáři snaží dostat s humanitární pomocí k milionům odříznutých lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thajský voják pomáhá chlapci přes proudící vodu na ulici v provincii Pathum Thani

Thajský voják pomáhá chlapci přes proudící vodu na ulici v provincii Pathum Thani | Zdroj: Reuters

Centrum metropole a mezinárodní letiště byly zachráněny a fungují už normálně. V některých oblastech okolo řeky Chao Phraya a v okrajových čtvrtích města však vojáci a záchranáři nepřestávají budovat protipovodňové bariery a hráze, které vznikly mnohdy provizorně a spontánně na ochranu obydlí nebo továren.

Obyvatelé se navíc obávají dalšího deště, thajské úřady jsou ale připraveny na evakuaci v nejhůře postižených čtvrtích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Východoasijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková hlásí z Bangkoku aktuální povodňový stav

Už několik dní také přes 500 policistů loděmi a čluny popohání proud bangkonkské řeky Chayo Praya. Motory údajně rozvíří vodu a ta pak odtéká městem rychleji. Sisyfovská práce zatím přináší úspěch. Podle posledních zpráv je také díky ní hlavní město Thajska uchráněno před obávanou záplavovou vlnou.

„Vypadá to, že hladina řeky už nestoupá. Kalamita ale ještě neskončila,“ říká jeden z přítomných policistů.

Zničená pole

Ve zbytku země panuje kritická situace, zcela zaplavených a nedostupných je asi 30 provincií, což představuje více než třetinu země. Nejvíce poškozený je sever, severovýchod a centrum Thajska. Chybí zde i jídlo, pitná voda, stany.

Dostat se do odříznutých oblastí pomáhá záchranářům i 26 amerických vrtulníků, které USA darovaly Thajsku spolu s finanční pomocí.

Monzunové deště nejsou podle Thajců jedinou příčinou povodní. Na vině je i špatné územní plánování, ucpané odvodňovací kanály, ale především masívní kácení stromů, které v minulosti uměly zadržet alespoň část velké vody.

V záplavách už přišlo o život 300 lidí a asi 8 milionů velká voda stále ohrožuje.

Se stále zvyšujícím počtem mrtvých, pak rostou i odhadované finanční škody. Jak dnes řekl ministr financi - tato katastrofa zbrzdí ekonomický růst země o 1 až 1,7 procenta. Odhaduje se tak, že škody způsobené povodněmi v Thajsku přesáhnou 5 miliard amerických dolarů. Vedle továren jsou poničena také rýžová pole, což může mít pro Thajsko jako největšího exportéra této plodiny, fatální následky.

Lucie Maňourová, Kateřina Procházková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme