Vodní kanál v Riu je pro LOH připravený, jako bazén ho využívají tisíce místních

Olympijské hry jsou dobrou příležitostí jak pro sportovce, tak pořádající zemi. Obavou mnohých obyvatel a hlavně daňových poplatníků ale je, aby po nich nezbyla rozpadající se betonová monstra zarůstající travou. V Riu de Janeiru tvrdí, že veřejnost toho zdědí dost, například na chudém předměstí areál pro vodní slalom, ze kterého má být velký bazén. Areál se místním lidem otevřel už před začátkem olympijských her.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Takhle vypadá olympijský kanál pro vodní slalom, když se přepne do módu veřejné koupaliště

Takhle vypadá olympijský kanál pro vodní slalom, když se přepne do módu veřejné koupaliště | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Předměstí Ria de Janeira Deodoro je vyprahlé. Na začátku ošuntělé čtvrti se zvedá do mírného kopce nová široká asfaltová cesta. U prvních turniketů se neplatí, jen kontroluje - dovnitř nesmí třeba nože, ale ani nápoje v lahvích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Areál pro vodní slalom využívají místní jako koupaliště. Po olympiádě tak bude využitý. Více v reportáži Davida Koubka

„To kdyby se někdo naštval na svého bývalého nebo současného muže," vtipkuje muž z ochranky.

Atmosféra je uvolněná, Rafaelovi důkladná prohlídka jeho tašky a polystyrenového boxu nevadí. Je prý dobře, že tu budou v bezpečí. Jeho žena Valesca, která táhne dvě malé děti, jedině souhlasí, a už se těší, až dojde za kopeček.

Od čtvrtka do neděle každý den až do března bude fungovat koupaliště v olympijském parku extrémních sportů ve čtvrti Deodoro | Foto: David Koubek

Hned u vchodu je řada sprch, které hned využívají lidé, kteří do areálu přicházejí. Teď, v letním období, je i na Brazilce velké teplo. A to už je co říci.

Velký areál mezi kopci má něco jako betonovou řeku, kde se už v listopadu jel vodní slalom. Ta se za cílem stáčí zpátky do jakéhosi betonového rybníčku, který je široký asi na dvacet temp. Teď si ho užívá najednou pár stovek lidí, hlavně dětí.

Příliš mnoho práce zatím naštěstí nemají s uhlídáním stovek lidí ve vodě ani plavčíci z riodejaneirského hasičského sboru | Foto: David Koubek

Hlasatel upozorňuje, že pocitová teplota může být až 57 stupňů Celsia. Hodinu po poledni je v areálu 4100 lidí. Z tak vysoké návštěvnosti má radost André Santos, zástupce starosty Rio de Janeira, pod kterého spadá okolní oblast - chudá periferie.

„Nebylo by spravedlivé, aby to tu lidé nemohli využívat, když už je vodácký kanál hotový. Prvního března předáme areál organizačnímu výboru a po olympijských hrách zase otevřeme pro veřejnost,“ upřesňuje.

Hlavně místní mládež je z nové atrakce zcela nadšená | Foto: David Koubek

A lidé jsou nadšení - třeba Vilma Luiza Camilová, která bydlí nedaleko. Je tu poprvé, se svým pátým vnukem a jeho rodinou. Ti přijeli na návštěvu, zbytek rodiny to tu už zná. Kdyby prý chtěli jet na pláž, bylo by to hodně daleko.

„Vlakem, metrem a ještě navíc autobusem. To se z naší čtvrti nedá zvládnout. Pro ty, kdo bydlí tady, je tohle báječné. Není nic lepšího. A představ si, až to bude úplně dodělané. Musím politiky pochválit,“ říká Luiza.

Na slumy si zvykli, na trať ne. Čeští vodní slalomáři testovali tratě v Riu

Číst článek

Pití i jídlo si lidé mohou přinést. Ale podle Vilmy to ani není třeba. "Mají tu dobré hranolečky, studené pivečko. Všechno za rozumné ceny, pro nás chudé,“ pochvaluje si.

Místostarosta André Santos (vlevo) je nadšený. Obyvatelé severní zóny, tedy periferie Ria, dostali už předem olympijské dědictví | Foto: David Koubek

Oproti pláži má tohle místo výhodu - voda je tu na první pohled čistší než na známých plážích. A je jí dost, naplnila by 25 olympijských bazénů.

„S vodou neplýtváme. Vodu, která proteče kanálem, čerpáme zase nahoru a pouštíme znovu. Máme tady čističku, filtry i chlorování, je to stejné jako v normálním bazénu,“ představuje kombinaci špičkového závodiště a veřejného koupaliště Sebastian Cuattrin, který má v olympijském organizačním výboru na starosti kanoistiku.

Tony Estanguet, viceprezident Mezinárodní kanoistické federace, má důvod k úsměvu. Sportovci si prý kanál v Riu chválí | Foto: David Koubek

Nadšení z areálu neskrýval při prvním testovacím závodě v listopadu ani olympijský šampion, dnes šéf Mezinárodní kanoistické federace Tony Estanguet:

„Je dobré, že tady zůstane park, který bude sloužit pro zábavu obyvatelům. Ale už teď víme, že tady bude v roce 2018 mistrovství světa a v roce 2017 freestylové mistrovství světa. Je dobře, že se to tu bude využívat nadále i pro sportovní akce."

Pohled na olympijský kanál pro vodní slalom pro olympijské hry 2016 před otevřením pro veřejnost | Foto: David Koubek

Ale teď si to tu užívají zatím místní. Jako školačka Ana Clara, její rodiče a kamarádi. Jsou tu už počtvrté, a přestože jim voda přijde studená, doufají, že sem ještě mnohokrát přijdou, hlavně po olympijských hrách.

Takhle klidný byl kanál při testovacím závodu v listopadu | Foto: David Koubek

Olympijské hry Rio de Janeiro 2016 - mapa sportovišť | Foto: Český rozhlas

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme