Vojáci a policisté obsadili židovskou osadu Necarim

Stovky izraelských vojáků a policistů obsadily poslední židovskou osadu Necarim v pásmu Gazy. Připravují evakuaci osadníků a odpůrců vystěhování, kteří jsou ubytováni v jednotlivých rodinách. Vojáci a policisté obešli všechny domy v osadě a více než čtyři sta osadníků informovali, že dnes budou evakuováni. Vyzvali je, aby odešli dobrovolně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osadník z Necarimu při modlitbě | Foto: AFP

Většina osadníků a s nimi desítky odpůrců evakuace zatím odmítli odejít. Jeden z odpůrců evakuace řekl, že sem přijel před třemi dny podpořit osadníky. Jeho bratr před časem zahynul jako voják při sebevražedném útoku palestinských radikálů právě v pásmu Gazy. Domnívá se, že s evakuací byla jeho smrt zbytečná.

Mezi vedením osadníků a velením zásahu probíhají nepřetržitá jednání. Někteří obyvatelé židovské osady Necarim se opevnili na střechách svých domů a odmítají odejít. Situaci ztěžují velká horka.

Odpoledne se konala poslední modlitba, které se zúčastnili také vojáci, kteří osadu v minulých letech střežili. Další plánovaný postup je, že osadnické rodiny nasednou do autobusů a pojedou se pomodlit k jeruzalémské Zdi nářků. Přestěhovány budou do osady Ariel na západním břehu Jordánu.

Na řadu přijdou ještě dvě vesnice na západním břehu Jordánu, které zatím jejich obyvatelé neopustili - Homeš a Sa Nur. Izraelská armáda už začala demolovat domy židovských osadníků a synagogy v pásmu Gazy. Jak řekl televizi BBC Hussein Ibish z americké zvláštní jednotky v Palestině, evakuace pokračuje lépe, než se předpokládalo.

"Ariel Šaron je vůdce, který je ochotný dělat věci, které ho mohou vystavit určitému politickému nebezpečí. Myslím si, že způsob, jakým evakuace proběhla, byl profesionální po všech stránkách. A fakt, že odsun koordinovaly palestinské úřady s izraelskými bezpečnostními jednotkami, byl nutnou podmínkou k jeho úspěchu. Ukazuje to, že tito lidé jsou k sobě připoutání, ať se jim to líbí nebo ne, a musejí spolupracovat," řekl Ibish.

Jaromír Janev, Petra Steinerová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme