Tisková videokonference z Azovstalu. Ukrajinští vojáci se spojili s novináři, požádali o evakuaci zraněných

Ukrajinští vojáci bojující v ocelárnách Azovstal v Mariupolu s ruskými invazními silami nemohou potvrdit, že se z rozsáhlého areálu podařilo evakuovat všechny civilisty, jak v neděli uvedl Kyjev.

Mariupol Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ocelárny Azovstal jsou pod ruským útokem

Ocelárny Azovstal jsou pod ruským útokem | Zdroj: Reuters

Zástupce velitele ukrajinského pluku Azov Svjatoslav Palamar to v neděli řekl na výjimečné tiskové konferenci, která se z místa těžce ostřelovaného ruskou armádou uskutečnila online. Požádal také o evakuaci zraněných vojáků, kterých je na místě podle něj mnoho.

‚Zlo vás nejprve obviňuje, označí za agresora, pak zaútočí.‘ Zelenskyj zveřejnil video k výročí konce války

Číst článek

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková v neděli oznámila, že se z oceláren podařilo evakuovat všechny starší lidi, ženy i děti. Ruské ministerstvo obrany sdělilo, že operace s cílem evakuovat civilisty z Azovstalu skončila.

Palamar to v neděli ale nepotvrdil. „Doufám, že všichni byli evakuováni,“ uvedl pak jeho kolega Ilja Samojlenko, podle něhož je to však těžké ověřit, protože některé tunely pod komplexem jsou zasypané.

„Budeme bojovat, dokud budeme naživu, abychom odrazili ruské okupanty,“ ujistil také Palamar, kterého citovala agentura Reuters. „Vzdát se je pro nás nepřijatelné. Nemůžeme dát nepříteli tak velký dar,“ poznamenal zase Samojlenko. „Nechat se zajmout pro mě znamená být mrtvý,“ doplnil.

„Nemáme moc času, jsme pod intenzivním ostřelováním,“ uvedl dále Palamar a požádal mezinárodní společenství, aby pomohlo s evakuací zraněných bojovníků. Vojáci podle svých slov nemají zdravotnické vybavení pro těžce zraněné. „Nevíme, jak dlouho budou žít,“ řekl Samojlenko.

Potřebují podporu

Vojáci, kterých je zřejmě stále ještě několik stovek, podle něj nutně potřebují podporu ukrajinské vlády a také třetí strany, která by garantovala příměří, aby bylo možné evakuovat zraněné a pohřbít mrtvé. V celém Mariupolu, z něhož je velká část srovnaná se zemí, od začátku ruské invaze podle ukrajinských vojáků zemřelo kolem 25 000 obyvatel.

Bojovníci pluku Azov také odhadují, že v dosavadních bitvách v Mariupolu jen do 15. dubna zemřelo 2500 ruských vojáků a 5000 utrpělo zranění. Tato tvrzení se nedají nezávisle ověřit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme