Vojáci NATO v Makedonii začali s přípravou Hlavní sklizně

Předsunuté jednotky Severoatlantické aliance v Makedonii zahájily přípravu operace Hlavní sklizeň. Jejich součástí je i 120 našich vojáků ze 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Úkolem celé alianční mise je převzít zbraně od albánských povstalců. Podle spolupracovníka ČRo 1 - Radiožurnálu, zpravodaje České televize Michala Kubala Češi a Britové zřizují na letišti ve Skopje velitelství mise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další jednotky připravují lokality, kde budou albánští rebelové odevzdávat zbraně. Chrudimští výsadkáři také trénují využití globálního družicového navigačního systému pro určování polohy a prostředků pro noční vidění. Poslední ze 400 vojáků předsunutých jednotek mají přicestovat v pondělí. Už včera ale velitelé operace varovali, že ještě nenastaly podmínky pro rozmístění hlavního kontingentu o síle tři tisíce mužů, a vyzvali obě strany k dodržování příměří.

Několik desítek Makedonců od včerejška blokuje hlavní silnici mezi metropolí Skopje a hraničním přechodem Blace do Kosova. Ta je je hlavní zásobovací trasou pro alianční jednotky. Blokádou protestují proti zásahu NATO v Makedonii. Aliance dnes makedonskou vládu vyzvala, aby blokádu odstranila.

Mezi makedonskou armádou a albánskými povstalci vypukla v neděli večer poblíž vesnice Neprosteno přestřelka. Údajně byly slyšet nejen dávky z kulometů, ale i výbuchy. Nejmenovaný makedonský vojenský zdroj potvrdil, že albánští rebelové začali na makedonské vojáky střílet, a armáda palbu opětovala.

Marika Táborská, Michal Kubal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme