Vojáci NATO v Makedonii začali s přípravou Hlavní sklizně

Předsunuté jednotky Severoatlantické aliance v Makedonii zahájily přípravu operace Hlavní sklizeň. Jejich součástí je i 120 našich vojáků ze 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Úkolem celé alianční mise je převzít zbraně od albánských povstalců. Podle spolupracovníka ČRo 1 - Radiožurnálu, zpravodaje České televize Michala Kubala Češi a Britové zřizují na letišti ve Skopje velitelství mise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další jednotky připravují lokality, kde budou albánští rebelové odevzdávat zbraně. Chrudimští výsadkáři také trénují využití globálního družicového navigačního systému pro určování polohy a prostředků pro noční vidění. Poslední ze 400 vojáků předsunutých jednotek mají přicestovat v pondělí. Už včera ale velitelé operace varovali, že ještě nenastaly podmínky pro rozmístění hlavního kontingentu o síle tři tisíce mužů, a vyzvali obě strany k dodržování příměří.

Několik desítek Makedonců od včerejška blokuje hlavní silnici mezi metropolí Skopje a hraničním přechodem Blace do Kosova. Ta je je hlavní zásobovací trasou pro alianční jednotky. Blokádou protestují proti zásahu NATO v Makedonii. Aliance dnes makedonskou vládu vyzvala, aby blokádu odstranila.

Mezi makedonskou armádou a albánskými povstalci vypukla v neděli večer poblíž vesnice Neprosteno přestřelka. Údajně byly slyšet nejen dávky z kulometů, ale i výbuchy. Nejmenovaný makedonský vojenský zdroj potvrdil, že albánští rebelové začali na makedonské vojáky střílet, a armáda palbu opětovala.

Marika Táborská, Michal Kubal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme