OSN zveřejnila video s útěkem zběha ze Severní Koreje a odsoudila vojáky KLDR za porušení příměří

Severní Korea porušila dohodu o příměří, když minulý týden pronásledovala zběhlého vojáka. Oznámilo to velitelství OSN v Soulu, které dohlíží na dodržování klidu zbraní mezi KLDR a Jižní Koreou. Příměří porušili severokorejští vojáci střelbou a překročením hranice na jihokorejské území.

Video Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velitelství OSN také zveřejnilo videozáznam, na kterém je útěk severokorejského muže zachycen. Poté, co projel autem skrze kontrolní stanoviště, uvízl s ním v příkopu a tak začal k jihokorejské straně utíkat. Vojáci KLDR ho zasáhli nejméně pětkrát. Muž je teď po několika operacích a podle nemocnice se jeho stav výrazně zlepšil.

Sirotčinec, nebo koncentrační tábor? Severní Korea vyklidila lágr a sváží do něj děti bez domova

Číst článek

Ve středu bývalý severokorejský voják nabyl vědomí a začal sám dýchat. Lékaři se ale obávají možných infekcí a také zhoršení psychického stavu, protože muž podle nich vykazuje známky deprese.

Na hranicích Severní a Jižní Koreje ho zachránily tři jihokorejské jednotky, které se schovávaly v blízkých keřích. Helikoptéra ho pak dopravila do nemocnice ve městě Suwon na jih od Soulu.

Jižní a Severní Korea jsou dodnes fakticky ve válečném stavu. Válka ze začátku 50. let byla ukončena pouze příměřím podepsaným roku 1953, mírová dohoda podepsána nikdy nebyla.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme