Voják Gilad Šalit počítá poslední dny palestinského vězení

Zatím 477 palestinských jmen, včetně 27 ženských se objevilo na oficiálním seznamu osob, které příští týden opustí izraelské věznice. Je to první skupina z celkových 1027 osob, které Izrael v příštích měsících vymění za svého vojáka Gilada Šalita, zadržovaného 5 let palestinským hnutím Hamás.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gilad Šalit

Gilad Šalit | Foto: www.habanim.org/

Izraelská média začala po zveřejnění seznamu připomínat zločiny jednotlivých propouštěných palestinských vězňů. Mezi amnestovanými vězni jsou například i osoby, které se podílely na plánování sebevražedných bombových útoků na izraelské cíle a obyvatele.

Jednou z propuštěných bude zřejmě i Ahlam Tamímíová, která byla zatčena jako členka ozbrojeného křídla radikálního Hamasu. Protože existovalo podložené podezření, že pomáhala sebevražedným atentátníkům, byla odsouzena k 16 letům vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinářka Tatiana Hoffmanová vysvětluje pozadí propuštění vojáka Šalita

Důvodem zveřejnění seznamu je především to, že Izrael chce ponechat svým občanům možnost se proti jednotlivým jménům do 48 hodin odvolat k Nejvyššímu soudu. Tento krok je ale spíše symbolického rázu.

Některé izraelské skupiny se proti výměně vězňů již odvolaly k Izraelskému nejvyššímu soudu. Ten ale pravděpodobně vládní rozhodnutí nezvrátí.

Výměna se uskuteční pravděpodobně v úterý za přísných opatření v sinajské poušti na neutrálním egyptském území, zřejmě na hraničním přechodu Rafah mezi Egyptem a pásmem Gazy. Egypt zároveň v celém procesu vystupuje v roli prostředníka.

Ideální konstelace

Podle novinářky Tatiany Hoffmanové žijící v Izraeli je toto nejlepší a na dlouhou dobu zejména poslední příznivá konstelace v makropolitické situaci na Blízkém východě pro tuto výměnu:

„Jednak Egypt byl ochotný spolupracovat, jednak poté, co prezident Mahmud Abbás měl úspěšné vystoupení ve Spojených národech, a tím se také posílilo jeho diplomatické a mírumilovné postavení ve světě Palestinců. Izrael se tedy domníval, že toto je v podstatě jediná možnost, které je třeba využít. Jinak by k tomu propuštění vůbec nedošlo.“

Tento krok podle Hoffmanové rozhodně izraelsko-palestinským vztahům neuškodí a izraelská vláda se k němu odhodlala na základě smlouvy mezi občany a vládou, kterou uzavírají všichni občané, pro které je vojenská služba povinná. V této smlouvě vláda přijímá zodpovědnost za život každého svého vojáka.

Navzdory tomu, že mezi propuštěnými mají být i prokazatelní zločinci a vrazi a 60% obyvatel se podle Tatiany Hoffmanové domnívá, že to zhorší bezpečnostní situaci v Izraeli, skoro 70% Izraelců podporuje, aby tato domluva byla realizovaná.

Lubica Bergmanová, Štěpán Macháček, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme