Vojákovi USA, osvobozenému ze zajetí Talibanu, hrozí trest za dezerci

Americký voják Bowe Bergdahl, osvobozený před rokem ze zajetí v Afghánistánu, čelí hrozbě doživotního vězení. Armáda Spojených států ho obvinila z dezerce a pochybení před nepřítelem. Bergdahl zmizel ze základny v Afghánistánu v roce 2009. Pokud bude souzen podle stanného práva, může strávit celý život za mřížemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Seržant Bowe Bergdahl

Seržant Bowe Bergdahl | Foto: public domain

Velení amerických pozemních sil podle plukovníka Daniela Kinga se rozhodlo obvinit vojáka poté, co podrobně analyzovalo zprávu vyšetřovatelů, kteří zkoumali okolnosti zmizení Bergdahla ze základny v afghánské provincii Paktika v roce 2009.

Seržant, kterého před rokem americké síly vyměnily za pět velitelů Talibanu, je obviněný ze zběhnutí, kterým se chtěl vyhnout službě, a ohrožení bezpečnosti velení a jednotky.

Slyšení by teď mělo rozhodnout, zda bude souzený podle stanného práva.

Osvobození Bergdahla loni v květnu rozpoutalo ostrou politickou přestřelku. Někteří kongresmani obvinili Bílý dům, že výměna vysoce postavených vězňů Talibanu může ohrozit bezpečnost amerických občanů.

Lenka Kabrhelová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme