Vojenská junta v Mali předá kvůli Tuaregům moc civilní vládě

Vojenská junta v Mali předá moc civilní vládě. Dohodla se na tom se spolkem západoafrických zemí ECOWAS. K rozhodnutí juntu vedl vznik nezávislého státu Azavad na severu země, který v pátek vyhlásili Tuaregové.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci afrického státu Mali (ilustrační foto)

Vojáci afrického státu Mali (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Vlády se dočasně ujme předseda malinského parlamentu. Do 40 dní od převzení moci by měl zorganizovat nové volby.

Dohoda také zahrnuje amnestii pro strůjce puče v zemi, ke kterému došlo na konci března.

Rozhodnutí junty přišlo poté, co kmen Tuaregů vyhlásil v pátek na severu země vlastní stát pojmenovaný Azavad. Jeho nezávislost ale Africká ani Evropská unie včetně Francie nepřijaly.

Podle afrikanisty Jana Prouzy z Univerzity Hradec Králové má nový stát malou šanci na přežití, a to například z vnitřních příčin kvůli etnické heterogenitě nebo rozdělení rebelů na sekulární a islamistickou část.

"Co se týče vnějších příčin, sem patří zejména obava západoafrických států z dominového efektu, protože obdobné pnutí severu proti jihu je ve většině států regionu. K tomu se přidává odpor Africké unie, který pramení z nesouhlasu se vznikem nových tátů a samozřejmě také obavy západu z islamizace a růstu vlivu Al-Káidy,“ vysvětlil Prouza.


Zvětšit mapu

Pavlína Nečásková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme