Vojenská junta zřejmě vyhraje volby v Barmě. V zemi propukly nepokoje

K vítězství v prvních volbách v Barmě po dvaceti letech míří strany napojené na vojenskou juntu. Opozice je ale viní z podvodů. Průběh hlasování, ze kterého byla de facto vyloučena i hlavní opoziční strana nositelky Nobelovy ceny míru, Su Ťij, odsuzují i Spojené státy, Evropská unie, Austrálie či Japonsko. Na východě Barmy dnes navíc propukly střety mezi armádou a povstalci, při kterých zemřeli tři lidé a dalších jedenáct utrpělo zranění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti nesvobodným vobám v Tokiu před barmskou ambasádou | Foto: ČTK

Ústřední volební komise potvrzuje úspěch pro režimních kandidátů včetně bývalých generálů a ministrů. Jen den po uzavření volebních místností však u hranice s Thajskem propukly střety mezi karenskými povstalci a vládními jednotkami. Podle Bangkoku už před násilnostmi uprchlo do Thajska na deset tisíc lidí.

Etnické menšiny tvoří v Barmě zhruba čtyřicet procent obyvatel, armáda ale většině z nich neumožnila zúčastnit se hlasování či nepovolila účast jejich politických stran a kandidátů, oficiálně z bezpečnostních důvodů. Západ už také nedělní volby označil za nesvobodné, naopak Čína, která je jedním z hlavních spojenců vojenské junty, je vnímá jako krok vpřed.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme