Vojenská kontrarozvědka prý monitorovala slovenskou premiérku

Už třetí den trvá na Slovensku aféra kolem odposlouchávání novinářů vojenskou tajnou službou. Premiérka Iveta Radičová dnes kvůli tomu odvolá z funkce ministra obrany. Mezitím se ale objevily informace, že vojenská kontrarozvědka měla monitorovat i samotnou ministerskou předsedkyni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský ministr obrany Ľubomír Galko přijde kvůli odposlechům o funkci

Slovenský ministr obrany Ľubomír Galko přijde kvůli odposlechům o funkci | Zdroj: ČTK

Informaci zveřejnil deník Nový Čas, podle kterého kontrarozvědku zajímaly názory Radičové na jednu konkrétní kauzu. Jde o loňský případ státního tajemníka, který odstoupil z funkce kvůli střetu zájmů. Vojenské zpravodajství prý monitoringu Radičové dalo krycí název „Dáma".

Jak v Ozvěnách dne doplnil bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger, vojenská kontrarozvědka si podle Nového Času chtěla vytvořit názorový profil premiérky v této kauze. Nikde ale podle zpravodaje není napsané, že kvůli tomu premiérku odposlouchávali a tuto informaci popřel i dnes odvolávaný ministr obrany Galko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější slovenský skandál s možnými odposlechy premiérky jsme rozebrali v Ozvěnách dne s bratislavským zpravodajem ČRo Vojtěchem Bergrem.

Ten uvedl, že si neumí představit, že by nějaký soudce, který musí schválit použití odposlechu, bez bližší konzultace s někým nadřízeným nebo kompetentním posvětil odposlouchávání slovenské premiérky. „Takže za titulky o odposlechu bude spíš méně senzační pravda,“ dodal zpravodaj.

Ministr Galko se hájí tím, že ho chtěl odposlechovou kauzou někdo očernit před předčasnými volbami, které budou na Slovensku příští rok v březnu. Dokonce to v přímém televizím přenosu přiznala i Iveta Radičová. Řekla, že načasování aféry je evidentním důkazem toho, že to souvisí s předvolebním bojem.

Radičová ale dodala, že každý ministr musí zvládnout celou agendu svého rezortu, a to Ľubomír Galko v případě vojenské kontrarozvědky nedokázal. Proto je podle ní třeba z toho vyvodit zodpovědnost.

Jak zpravodaj upozornil, přestože Galko musí odejít, protože selhala jedna z institucí za kterou zodpovídá, nikdo mu nedokázal, že odposlechy novinářů nařídil on sám. „Nejde tak ani o osobní selhání ministra, jako spíš o problém, jak na Slovensku fungují tajné služby a jejich kontrola,“ dodal zpravodaj.

Igor Maňour, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme