Vojenská pomoc syrským povstalcům zatáhne Spojené státy do další války, varuje Rusko

Rusko kategoricky nesouhlasí s dodávkami zbraní syrským povstalcům. Podle ruské vlády to Spojené státy a další země uvrhne do dalšího válečného konfliktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva, Rusové, moskevská ulice, Rusko | Foto: Martin Dorazín

Předseda zahraničního výboru Státní dumy, dolní komory parlamentu, Alexej Puškov považuje rozhodnutí Spojených států vyzbrojit syrské povstalce za hru s ohněm.

Pokud odpůrci Bašára Asáda nakonec režim neporazí, Spojené státy se podle Puškova stanou dalším přímým účastníkem konfliktu a dodávky zbraní budou situaci eskalovat.

Poslanec také nevěří, že vládní syrské síly použily proti opozici plyn sarin. Nasazení chemických zbraní by byl podle něj nelogický a kontraproduktivní krok, protože syrský prezident dobře ví, že by tím ztratil veškeré spojence včetně Ruska a Číny.

Jako nejpravděpodobnější označil možnost, že chemické zbraně použili sami povstalci, aby tím v době, kdy se si vojensky nestojí nejlépe, vyprovokovali mezinárodní zásah.

Puškov situaci přirovnává k roku 2003. Tehdejší americký prezident George Bush si údajnými důkazy zdůvodnil intervenci do Iráku, který měl použít zbraně hromadného ničení. Stopy po těchto zbraních se ale v místě nenašly.

Martin Dorazín, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme