Vojenská přítomnost v Perském zálivu sílí

V Perském a Ománském zálivu je rozmístěno 41 válečných plavidel Spojených států a Velké Británie. Lodě jsou připraveny k případným odvetným akcím za útoky provedené 11. září v USA. Jednadvacet z těchto lodí se nachází mezi Hormuzským průlivem a středem Perského zálivu a dvacet dalších je v Ománském zálivu. Dvě letadlové lodi Spojených států jsou přítomny také v pákistánských pobřežních vodách. Od poloviny září proplulo Suezským průplavem 24 lodí a dvě ponorky britského námořnictva. Tato plavidla se údajně mají zúčastnit cvičení s ománským námořnictvem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Tony Blair prohlásil, že viděl nevyvratitelné důkazy spojující Usámu bin Ládina s teroristickými útoky spáchanými 11. září v USA. Odmítl však tyto důkazy konkretizovat s ohledem na zpravodajské a bezpečnostní zájmy. V rozhovoru pro rozhlasovou a televizní stanici BBC zároveň zdůraznil, že mezinárodní společenství musí zničit bin Ládinovu zločinnou síť jakýmkoli dostupným způsobem. Ani toto vyjádření přitom dále nijak nerozvedl.

K zadržení a případnému zabití teroristy Usámy bin Ládina se pokoušel přesvědčit afghánskou opozici speciální tým americké Ústřední zpravodajské služby CIA. Napsal to dnes list New York Times. Podle deníku se agenti CIA snažili v této záležitosti spolupracovat s vojenským šéfem opozičního uskupení Spojenectví sever Ahmadem Šáhem Masúdem. Ten zemřel na následky atentátu, který byl na něj spáchán dva dny před teroristickými útoky na New York a Washington.

Spojené státy považují bin Ládina za nejpravděpodobnějšího osnovatele tohoto zločinu. CIA je také přesvědčena, že teroristická síť kolem tohoto muže má na svědomí i vraždu Masúda.

Kanada se hodlá vojensky podílet na válce proti terorismu, kterou vyhlásily Spojené státy po útocích na New York a Washington. Prohlásil to kanadský premiér Jean Chretien, který byl v minulých dnech kritizován za netečný postoj k teroristickým útokům na USA. Kanadský předseda vlády přitom minulý týden jednal s americkým prezidentem Georgem Bushem a v sobotu navštívil místa teroristických útoků v New Yorku.

Do pákistánského města Quetta dorazila první letecká zásilka pomoci afghánským utečencům. Jde o stavební materiál na přístřešky pro desítky tisíc lidí. Pracovníci humanitárních organizací zatím v Pákistánu zjišťují situaci tam, kde je nejvíc uprchlíků. Stavební práce na vybudování přístřeší mají začít v úterý. Úřad nejvyššího komisaře pro uprchlíky odhaduje, že po událostech ve Spojených státech mohl do Pákistánu uprchnout až 1 milion Afghánců. Mezitím OSN obnovila dodávky potravinové pomoci do Afghánistánu.

Taliban se pokouší zjistit, zda zadržena britská novinářka Yvonne Ridleyová je špiónka. V době, kdy ji spolu se dvěma průvodci zadrželi, měla jedenačtyřicetiletá reportérka na sobě tradiční afghánský islámský oděv, který ženu zahaluje od hlavy až k patám a má jen úzký síťovaný otvor ve výši očí. Neměla pas a do země vstoupila nelegálně, napsala agentura AIP. Zvláštní tým vyšetřovatelů ma teď Ridleyovou vyslýchat a určit, zda je skutečně žurnalistkou. Taliban už předtím vyzval cizince, aby opustili zemi, a oznámil, že zahraničním novinářům neudělí víza.

Indická policie v akci proti islamistům zabavila velké množství ukrytých střelných zbraní ze Spojených států, České republiky a Jižní Afriky. Zbraně byly zkonfiskovány v operaci proti radikální islámské studentské organizaci, která údajně udržuje styky s uskupením Al-Káida Usámy bin Ládina. Indické ministerstvo vnitra v pátek zakázalo toto hnutí poté, co je obvinilo, že se snaží rozdmýchat náboženské nepokoje kvůli připravovaným americkým akcím proti bin Ládinovi v Afghánistánu. Indické úřady dále zpřísnily bezpečnostní opatření a policie zadržela po celé Indii stovky aktivistů studentského hnutí.

Milan Kopp, Marta Levorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme