Ruští, tádžičtí a uzbečtí vojáci cvičí u Afghánistánu. Zkouší ‚akce k odvrácení teroristických hrozeb‘

Ve vojenském prostoru v Tádžikistánu vzdáleném zhruba 20 kilometrů od hranic s Afghánistánem ve čtvrtek začalo společné cvičení ruských, tádžických a uzbeckých vojáků. Potrvá do 10. srpna, informovala agentura TASS. Rusko se účastní rovněž armádního cvičení v Uzbekistánu. Manévry se konají v době, kdy se zhoršuje bezpečnostní situace v Afghánistánu.

Dušanbe/Taškent Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U hranic s Afghánistánem začaly manévry ruských, tádžických a uzbeckých sil

U hranic s Afghánistánem začaly manévry ruských, tádžických a uzbeckých sil | Zdroj: ČTK

„V dnešním světě se zvyšují vojenské hrozby, situace je stále napjatější a nepředvídatelnější,“ uvedl zástupce velitele ruského Centrálního vojenského okruhu Jevgenij Poplavskij.

Afghánistán míří zpátky do rukou Tálibánu. Lidé nečekali, že pád bude tak rychlý, říká novinářka

Číst článek

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu už dříve sdělil, že trojice zemí bude nacvičovat likvidaci ozbrojenců, letecké průzkumy a ochranu objektů. Cvičení v Tádžikistánu se účastní na 2500 ruských, tádžických a uzbeckých vojáků.

Do Uzbekistánu mezitím přicestoval náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil generál Valerij Gerasimov, aby dohlédl na tamní společné manévry ruské a uzbecké armády, které začaly na konci července.

Vojenské cvičení se podle něj koná kvůli zhoršující se situaci v regionu a s cílem procvičit „akce k odvrácení teroristických hrozeb“. „Hlavní hrozba pro středoasijský region dnes přichází z afghánské strany,“ uvedl v Taškentu Gerasimov.

Role Ruska

Moskva se staví do obranné role a chce zabránit eventuálnímu rozšíření konfliktu z Afghánistánu do Střední Asie, píše agentura AFP a podotýká, že s neklidnou asijskou zemí sousedí tři bývalé sovětské republiky - Tádžikistán, Uzbekistán a Turkmenistán.

Arménie chce ruské pohraničníky na hranici s Ázerbájdžánem. Dochází tam k přestřelkám

Číst článek

Rusko si přitom podle agentury Reuters zachovává vojenské základny ve dvou nejchudších středoasijských zemích - Tádžikistánu a Kyrgyzstánu.

Gerasimov ve čtvrtek rovněž podle agentury Interfax uvedl, že Moskva v souvislosti s vývojem situace v Afghánistánu zvýšila dodávky zbraní a vojenské techniky do Uzbekistánu a Tádžikistánu.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se zhoršila poté, co mezinárodní síly vedené Spojenými státy zahájily stahování zbývajících vojáků ze země, čehož využilo radikální hnutí Tálibán k zesílení ofenzivy proti vládním silám a rychle si připisuje územní zisky. To vyvolává rovněž obavy v okolních zemích, zejména v Tádžikistánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme