Vojenský soud s údajnými teroristy z 11. září byl kvůli tropické bouři znovu odročen

Na americké vojenské základně Guantánamo měla tento týden začít slyšení s pěticí obviněných v souvislosti s teroristickými útoky na Spojené státy z 11. září 2001. Úřady ale slyšení, která měla trvat šest dnů, už několikrát odložily. Nejprve kvůli technickým problémům, aktuálně pak kvůli blížící se tropické bouři Isaac.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tropická bouře Isaac nad Karibským mořem 23.8. v 07:45 místního času | Foto: Reuters

Bouře Isaac by měla během dneška dosáhnout hurikánu, Kubu má v plné síle zasáhnout v sobotu.

„Soudce předběžná slyšení zrušil a rozhodl evakuovat veškerý personál, právníky, příbuzné obžalovaných. Žádné nové datum zatím nestanovil,“ informuje z USA Igor Lukeš, profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě.

Zatím ani není jasné, kdy začne vlastní proces. „Prokurátoři odhadují, že celý proces začne v létě příštího roku,“ říká Lukeš a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igor Lukeš mluvil o aktuální situaci v USA před hrozící tropickou bouří Isaac, základní informace o obviněných z útoků z 11. září dále shrnula redaktorka Helena Berková

„Naopak obhájci varují, že soudce nemůže proces zahájit, aniž by se vyjádřil k desítkám různých peticí a žádostí, které mu leží na stole. Podle nich by soud mohl být zahájen dokonce až za čtyři roky.“

Soudní proces s údajnými strůjci teroristických útoků z 11. září 2001 by na rozdíl od jiných velkých neměla přenášet televize. S odkazem na vojenského prokurátora generála Marka Martinse to uvádí britský deník Telegraph. O přítomnosti rozhlasu a tisku se zatím stále jedná.

Z podílu na teroristických útocích z 11. září 2001 jsou obviněni Chálid Šajch Muhammad, označovaný za hlavního organizátora útoků, jeho pákistánský synovec Alí Abdalazíz Alí, známý také pod jménem Ammar Balúčí, dále Saúd Mustafá Ahmad Havsáví a Jemenci Ramzí Binalšíbb a Valíd Attaš.

Všichni jsou obviněni z vraždy 2976 lidí a mimo jiné i terorismu a únosu. V případě uznání viny jim hrozí trest smrti.

Před soudem při soudním slyšení podezřelí stanuli naposledy v květnu. Obvinění byli převezeni do věznice na Guantánamu v roce 2006, předtím byli vyslýcháni v tajných věznicích CIA v zámoří.

Isaac ohrožuje i sjezd republikánů

Bouře Isaac by podle zpravodajů mohla začátkem příštího týdne zasáhnout Floridu a narušit tak i plánovaný sjezd republikánů v Tampě. Na sjezdu by se měl Mitt Romney stát oficiálním stranickým prezidentským kandidátem.

„Starosta města Tampa se už teď připravuje na možnost, že se slyšení bude konat třeba jen v elektronické podobě, protože bezpečnost účastníků by nebylo možné zajistit,“ potvrzuje informace Igor Lukeš.

„Zatím ale nikdo neví, jak a kde Isaac skutečně udeří,“ podotýká.

Tropická bouře Isaac nad Karibikem. Kvůli ní už byl odročen soudní proces s údajnými teroristy z 11. září na Kubě a ohrožuje i republikánský sjezd na Floridě | Foto: Reuters
▲Tropická bouře Isaac nad Karibikem. Kvůli ní už byl odročen soudní proces s údajnými teroristy z 11. září na Kubě, teď ohrožuje i republikánský sjezd na Floridě - Foto: Reuters

Helena Berková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme