Vojenský zásah v Libyi může začít během několika hodin

Už za několik hodin by mohly začít vojenské údery v Libyi. Francie, Velká Británie a další země jsou připraveny zaútočit na vybrané strategické cíle a svými letouny bránit bombardování měst na západě země silami Muammara Kaddáfího. Libye už uzavřela svůj vzdušný prostor.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letouny připravené ke startu

Letouny připravené ke startu | Foto: Robert Mikoláš

Zatím není jasné, jaké by měly mít tyto útoky charakter a jak dlouho by trvaly. Francie je připravena zaútočit především na radary a systémy protiletecké obrany a na zpravodajské cíle. Mluvčí francouzské vlády Francois Baroin popřel, že by se uvažovalo i o možné pozemní operaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci sledují redaktoři Martin Dorazín a Jan Šmíd

S vytvořením bezletové zóny nad Libyí v noci souhlasila Rada bezpečnosti OSN. Rezoluce schvaluje použití všech prostředků na ochranu civilistů před silami plukovníka Muammara Kaddáfího. Neumožňuje ale vyslat do Libye vojáky.

Účast na očekávaných leteckých úderech už přislíbily Norsko a Austrálie, počítá se s účastí Británie a Spojených států. Podle diplomatických zdrojů se mají do prosazování bezletové zóny zapojit i Katar a Spojené arabské emiráty.

Nejpravděpodobnější variantou je v těchto chvílích společná akce britských a francouzských jednotek bez americké účasti a za logistické podpory některých arabských zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak by zásah v Libyi mohl vypadat, nastínil na Rádiu Česko Michael Romancov z Metropolitní univerzity Praha

Odborník na politickou geografii Michael Romancov z Metropolitní univerzity Praha připomněl, že síly, která má Kaddáfí k dispozici, jsou oproti povstalcům lépe vyzbrojené a lépe koordinované. Razantní zásah ze vzduchu ale podle něj může přinést velkou a rychlou změnu situace.

„Na prvním místě bude nezbytné neutralizovat protivzdušnou obranu. Předpokládejme, že Britové a Francouzi mají informace o prostředcích, které má Kaddáfí k dispozici a o jejich rozmístění. Pokud se toto podaří, pak budeme svědky útoků na komunikační linie, případně na jednotky, které budou podnikat útoky proti Benghází. To by mělo povstalcům umožnit konsolidovat síly a ochránit civilní obyvatelstvo,“ řekl Romancov.

Kaddáfí hrozí odvetou

Kaddáfího syn Sajf al-Islám pohrozil, že si Libye nenechá nic líbit. Odveta se podle něj rozšíří i mimo Libyi. Podle redaktora Českého rozhlasu Martina Dorazína, který se nedávno vrátil z Benghází, je třeba brát tyto výhružky vážně.

„Pokud bude Kaddáfí napadený, tak se dá očekávat, že zaútočí i na lodě v oblasti Středozemního moře, otázka je, jestli na to má zbraně,“ řekl Dorazín.

Martin Dorazín, Igor Maňour, Jan Šmíd, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme