Vojenští experti spojenců přijeli do Iráku pátrat po zbraních

Do Iráku přicestovali první ze 1400 vojenských expertů ze Spojených států, Británie a Austrálie. Budou tam pátrat po zbraních hromadného ničení. V USA zatím nadále kolují pochybnosti o tom, zda Bílý dům před válkou nežádal výzvědné služby, aby informace o iráckých zakázaných zbraních přizpůsobily plánům na invazi. V Británii zase pokračuje polemika na téma, zda premiér Blair zveličoval iráckou hrozbu, aby vojenský zásah ospravedlnil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odpalovací zařízení raket Scud

odpalovací zařízení raket Scud | Zdroj: ČTK

Podle amerického prezidenta George Bushe byl útok na Irák oprávněný a pravda o iráckých zbraních vyjde najevo. Šéf Bílého domu to prohlásil v Kataru před nadšenými americkými vojáky. Řekl také, že od iráckého režimu už nikdo zbraně hromadného ničení nezíská, protože irácký režim už neexistuje.

Vedení americké Ústřední zpravodajské služby rozhodlo, že příští týden poskytne Kongresu důkazy, které má o iráckých zakázaných zbraních k dispozici. Stoh dokumentů dosahující výšky až půl druhého metru má americké zákonodárce přesvědčit, že zpravodajské služby ve věci iráckých zbraní neselhaly, ani s nimi nemanipulovaly.

Náměstek ministra zahraničí John Bolton přesvědčoval Sněmovnu reprezentantů, že nikdy zpravodajce nežádal, aby své informace měnili. Podezření z nátlaku na představitele CIA odmítl i náměstek ministra obrany Douglas Freith.

Ve Velké Británii se zase rozhořela polemika o tom, zda premiér Tony Blair před útokem na Bagdád přeháněl ve svých projevech iráckou hrozbu, aby vojenský zásah ospravedlnil.

Velmi skepticky se o existenci iráckých zbraní vyjádřil například bývalý britský ministr zahraničí Robin Cook, který rezignoval na svou funkci těsně před začátkem války. V dnešním rozhovoru pro domácí rádio BBC řekl, že podle prohlášení Američanů neexistovaly předsunuté irácké pozice, které by umožňovaly nasazení zbraní hromadného ničení během 45 minut, jak tvrdil premiér.

"Také nám bylo řečeno, že Saddám Husajn znovu postavil továrny na výrobu chemických a biologických zbraní, a továrnu nemůžete schovat - zcela jasně jsme se mýlili," řekl dále Robin Cook.

Premiér Blair je ale přesvědčen, že tým vojenských expertů v Iráku důkazy o zbraních hromadného ničení objeví. Napjaté očekávání tak zatím pokračuje.

Miroslav Konvalina, Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme